Obowiązek podatkowy w przypadku zapłaty zagranicznemu kontrahentowi zaliczki na poczet dostawy towarów z montażem
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Jeśli zagraniczny dostawca towaru nie ma w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, to zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest polski nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Nabycie towaru wraz z montażem od niemieckiego kontrahenta skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na zasadzie ogólnej, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wydania tego towaru.
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Jeśli jednak przed wydaniem towaru polski nabywca dokonał zapłaty części należności, w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania przez dostawcę (co do zasady powinna się ona pokrywać z momentem uiszczenia zapłaty przez nabywcę) - w odniesieniu do otrzymanej kwoty, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.
Zatem, dokonując wpłaty zaliczki na poczet dostawy maszyny wraz z montażem, powinna ona zostać opodatkowana w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał ją niemiecki kontrahent, czyli w maju 2014 r. (zakładając, że stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy). Wystawienie faktury zaliczkowej jeszcze przed otrzymaniem zaliczki przez niemieckiego kontrahenta nie ma tutaj znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 1 i 8, art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat