Czy w podstawie opodatkowania uwzględnić podatek akcyzowy oraz opłatę paliwową
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji, to Państwa spółka, która jako zarejestrowany odbiorca, dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, przyjmuje na siebie wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem podatku akcyzowego i opłaty paliwowej. Zobowiązanie powstałe na gruncie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej z mocy prawa obciąża zarejestrowanego odbiorcę i nie zmienia tego fakt, że ekonomiczny koszt tego ciężaru będzie Państwu zwracany przez kontrahentów. Dlatego też podstawę opodatkowania VAT wykonywanej usługi będzie stanowiła suma kwot obejmujących kwotę określoną mianem wynagrodzenia oraz zwracane Państwu przez kontrahentów kwoty odpowiadające kwocie zapłaconego podatku akcyzy i opłaty paliwowej, po pomniejszeniu o kwotę należnego podatku.
Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016
Polecamy: Biuletyn VAT
Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP2/443-111/14/EK) czytamy:
Skoro - jak wynika z treści wniosku - w związku ze świadczeniem usług odprawy wyrobów MF akcyzowych na zlecenie Spółka (jako zarejestrowany odbiorca) będzie zobowiązana do uiszczenia podatku akcyzowego i opłaty paliwowej we własnym imieniu, a kontrahenci będą zobowiązani do świadczeń wzajemnych na jej rzecz obejmujących „wynagrodzenie" oraz kwoty odpowiadające kwocie zapłaconego przez nią podatku akcyzy i opłaty paliwowej, to całość tego świadczenia będzie stanowiła zapłatę w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy. Wobec powyższego, suma tych kwot, po pomniejszeniu o kwotę należnego podatku, będzie stanowiła podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanej przez Spółkę usługi (z zastosowaniem właściwej stawki podatku). Nie ulega wątpliwości, że w świetle cytowanych wyżej unormowań ustawy o podatku akcyzowym, Spółka będzie podatnikiem tego podatku, z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, który zobowiązany będzie również do poniesienia opłaty paliwowej (art. 37j ust. 1 pkt 3 ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym). Jak wynika z art. 59 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, zarejestrowany odbiorca jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych na rzecz innych podmiotów. Wobec tego w tym przypadku powstałe zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, pomimo akcentowanego przez Spółkę działania na rzecz innego podmiotu, należy wiązać tylko i wyłącznie z osobą zarejestrowanego odbiorcy. To właśnie Spółka, która jako zarejestrowany odbiorca, dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, przyjmie na siebie wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem podatku akcyzowego i opłaty paliwowej. Zatem uzasadniona jest teza, że zobowiązanie powstałe na gruncie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej, z mocy prawa obciąża zarejestrowanego odbiorcę, zaś przez sam fakt, że ekonomiczny koszt tego ciężaru będzie zwracany przez kontrahentów, nie zmienia charakteru tego zobowiązania.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat