reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Obowiązek podatkowy w VAT

Obowiązek podatkowy w VAT


Podatnik zwraca się z pytaniem, czy podatnik podatku VAT ma obowiązek bezwzględnie odprowadzać należny podatek od towarów i usług , jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

TAK. Zgodnie z art. 1pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy podatku VAT mają obowiązek odprowadzenia tego podatku. Podatek od towarów i usług stanowi bowiem dochód budżetu państwa. Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku z dnia 24 października 2000 r. SA/Bk 1205/99. Decyzje w zakresie stosowania ulg podatkowych mają charakter uznania administracyjnego. Oznacza to tyle, że nawet przy istnieniu uzasadnionego interesu podatnika w okolicznościach konkretnej sprawy organ nie musi przyznać ulgi podatkowej.

Polecamy: Podatki 2010

Z powyższego wynika zatem, że skoro ustawodawca widzi istnienie obowiązku odprowadzania podatku VAT jako należnego dla skarbu Państwa, podatnik rozliczający podatek VAT i mający tzw. nadwyżkę w VAT jest zobowiązany do jego uiszczenia.

Konstrukcja podatku VAT jest tego rodzaju, że podatnik w gruncie rzeczy ma do przekazania pieniądze zainkasowane przy sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Decyzje w zakresie stosowania ulg podatkowych mają nadto charakter uznania administracyjnego. Oznacza to tyle, że nawet przy istnieniu uzasadnionego interesu podatnika w okolicznościach konkretnej sprawy organ nie musi przyznać ulgi podatkowej (wyrok NSA z dnia 15 lutego 1984 r. SA/Wr 8/84 Przegląd Orzecznictwa Podatkowego 1992/2 poz. 31).

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama