Jakie są skutki wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej w VAT
REKLAMA
REKLAMA
W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy - w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, a zgodnie z ust. 5 spółka jest obowiązana sporządzić spis z natury towarów na dzień jej rozwiązania.
REKLAMA
Spółka cywilna tworzona jest i działa na podstawie przepisów art. 860 - 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Zobacz: Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jest spółką osobową, organizacją wspólników. Z przepisów kc wynika, że spółka cywilna powstaje przez zawarcie umowy przez co najmniej dwóch wspólników, a zmiany w jej składzie osobowym, jeżeli pozostają w niej co najmniej dwie osoby, nie powodują jej rozwiązania.
W przedstawionym stanie faktycznym nie dochodzi do rozwiązania Spółki. Powyższa zmiana nie wywołuje skutków na gruncie podatku od towarów i usług, gdyż nadal mamy do czynienia z tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług (Spółka będzie posługiwać się tym samym numerem NIP).
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
Polecamy: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat