| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie są skutki wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej w VAT

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej w VAT

Wystąpienie jednego wspólnika ze spółki 3-osobowej nie oznacza jej likwidacji. Spółka w dalszym ciągu będzie prowadziła działalność posługując się dotychczasowym numerem NIP. Wobec tego nie jest to likwidacja działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o VAT i nie powstaje zobowiązanie określone w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy - w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, a zgodnie z ust. 5 spółka jest obowiązana sporządzić spis z natury towarów na dzień jej rozwiązania.

Spółka cywilna tworzona jest i działa na podstawie przepisów art. 860 - 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Zobacz: Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jest spółką osobową, organizacją wspólników. Z przepisów kc wynika, że spółka cywilna powstaje przez zawarcie umowy przez co najmniej dwóch wspólników, a zmiany w jej składzie osobowym, jeżeli pozostają w niej co najmniej dwie osoby, nie powodują jej rozwiązania.

W przedstawionym stanie faktycznym nie dochodzi do rozwiązania Spółki. Powyższa zmiana nie wywołuje skutków na gruncie podatku od towarów i usług, gdyż nadal mamy do czynienia z tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług (Spółka będzie posługiwać się tym samym numerem NIP).

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »