reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy nie będzie konieczności sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku kiedy, strona prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych, a w umowie spółki cywilnej strony ustaliły, że w razie śmierci wspólników, spadkobiercy zmarłych wejdą do spółki w ich miejsce?

W art. 14 ustawy o VAT wskazuje się na faktyczne zaprzestanie przez podatnika podatku VAT wykonywania działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza w rozumieniu tej ustawy to każda działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zobacz: Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Faktyczne zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej następuje w przypadkach:
1. rozwiązania spółki cywilnej i handlowej niemającej osobowości prawnej (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo - akcyjnej); podmioty te zaprzestały wykonywania działalności gospodarczej (wykonywania czynności opodatkowanych);
2. zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu; jest on obowiązany do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego;
3. niewykonywania przez podatnika będącego osobą fizyczną czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy.

Rozwiązanie spółki cywilnej następuje z przyczyn przewidzianych w umowie spółki. Z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania w drodze powództwa wytoczonego przeciwko pozostałym wspólnikom. Spółka może ulec rozwiązaniu w przypadku śmierci wspólnika, jeżeli wspólników było dwóch oraz gdy w umowie spółki nie zostało zastrzeżone, że spadkobiercy wspólnika mogą wejść na jego miejsce. W tym przypadku dochodzi również do rozwiązania spółki cywilnej, gdy spadkobiercy nie chcą lub nie mogą wejść w miejsce zmarłego wspólnika. Ponadto dzień ogłoszenia upadłości wspólnika jest także dniem rozwiązania spółki cywilnej (art. 872 - 875 kc).

Interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 marca 2008 r. IP-PP2-443-765/07-2/ASi .

Polecamy: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama