Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika
REKLAMA
REKLAMA
Spółka cywilna jest zawierana na podstawie umowy pomiędzy wspólnikami na zasadach określonych w art. 860 - 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jej majątek stanowi w rzeczywistości współwłasność łączną zawiązujących ją wspólników, którzy swoim majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki, w tym także zobowiązania wynikające z podatków, z tytułu rękojmi czy tez gwarancji.
Porównaj: Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej
Ponadto każdy ze wspólników rozlicza się z uzyskanego w spółce dochodu proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Z istoty spółki wynika natomiast, że jedna z podstawowych przesłanek jej istnienia jest udział w niej co najmniej dwóch wspólników.
Jeżeli wiec spółka cywilna jest dwuosobowa - to wraz ze śmiercią jednego ze wspólników przestaje istnieć. Jeżeli natomiast wspólników jest więcej niż dwóch, spółka może istnieć nadal.
W tym miejscu ważne są zapisy umowy spółki, przewidujące lub nie przewidujące wejścia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika.
Śmierć wspólnika w spółce cywilnej nie powoduje perturbacji w dalszej działalności spółki, o ile spadkobierca (osoba uprawniona) wejdzie w miejsce zmarłego wspólnika.
Przepis art. 872 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, iż można zastrzec, iż spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W konsekwencji spółka nie ulega rozwiązaniu, nie mamy do czynienia z likwidacja działalności, a spółka kontynuuje swoją działalność.
Zobacz: Aktualizacja danych objętych zgłoszeniem NIP
Spółka trwa nadal, wiec posługuje się ona nadanym jej Numerem Identyfikacji Podatkowej. Należy złożyć jedynie aktualizacje NIP-D „Informacje o wspólnikach spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej lub o spółkach tworzących podatkową grupę kapitałową” oraz aktualizacje NIP-2 „Zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem”.
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat