reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy mamy do czynienia z transakcją sporadyczną

Kiedy mamy do czynienia z transakcją sporadyczną


Dokonując rozliczenia podatku VAT podatnik nie musi uwzględniać w obrocie czynności wykonywanych sporadycznie, incydentalnie. Warunkiem jest jednak stwierdzenie, ze dane czynności taki charakter rzeczywiście posiadają.

W art. 90 ustawy o VAT znajdziemy reguły odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność polegającą na sprzedaży opodatkowanej uprawniającej do odliczenia podatku VAT jak i sprzedaży zwolnionej bądź niepodlegającej opodatkowaniu – nieuprawniającej do odliczenia.

Co do zasady określonej w art. 90 ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany odrębnie określać kwoty podatku naliczonego, w zależności od kategorii czynności, z którą są związane (opodatkowanej bądź nie).

W przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu rozliczamy podatek proporcjonalnie jako udział rocznego obrotu opodatkowanego w całkowitym obrocie opodatkowanym i nieopodatkowanym (art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT).

W art. 90 ust. 6 ustawy o VAT ustawodawca zawarł zapis, zgodnie z którym do obrotu służącemu obliczaniu proporcji nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego (wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3) – w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Jako, że ustawodawca nie sprecyzował co należy rozumieć przez „dokonywanie czynności w sposób sporadyczny” podatnicy mają problem z uznaniem czy dana czynność należy do takiej kategorii czy też nie, a tym samym czy powinno się ją wliczyć do obrotu, na podstawie którego oblicza się proporcję, czy też należałoby ją z tego obrotu wykluczyć?

W art. 174 ust. 2 lit. b Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347.1 ze zm.) odstąpiono od sformułowania „sporadyczne” (zawartego w ustawie VAT oraz w VI Dyrektywie Rady 77/388/EWG z 17.05.1977r.) i posłużono się zwrotem „pomocnicze transakcje finansowe”.

Odwołując się do wykładni językowej i definicji zawartej w internetowym słowniku języka polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) „sporadyczny” oznacza występujący rzadko nieregularnie.

W świetle orzecznictwa ETS dane transakcje mogą być określone jako transakcje sporadyczne (incydentalne), gdy przychody z tych transakcji nie stanowią bezpośredniej, stałej i koniecznej konsekwencji zasadniczej działalności przedsiębiorcy – realizacja tych transakcji wymaga jedynie znikomego zaangażowania zasobów majątkowych firmy. Jako dodatkowe kryterium ETS wskazuje na skalę przychodów uzyskiwanych z danych transakcji w stosunku do przychodów z podstawowej działalności podatnika (m.in. Rozstrzygnięcie ETS w sprawie C-306/94 pomiędzy Regie Dauphinoise-Cabinet A. Forest SARL, a Ministre du Budget, Francja).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama