reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Od 24 kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Dotychczas podatnicy na mocy ww. przepisu bezwzględnie zobowiązani byli do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestrującego (na tzw. druku VAT-R) w terminie 7 dni od dnia, w którym uległa zmiana jakkolwiek informacja podana w poprzednio złożonym zgłoszeniu rejestrującym lub aktualizującym na potrzeby VAT.

Obecnie obowiązek taki nie będzie wymagany, w przypadku gdy zmiana danych objęta jest także obowiązkiem złożenia aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego NIP zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.).

Należy jednak pamiętać, że powyższe uprawnienie nie będzie miało zastosowania, w sytuacji gdy zmiana dotyczy właściwości organu podatkowego dla rozliczeń z tytułu podatku VAT.

Warto także na marginesie wskazać, iż w pierwotnym projekcie zmian, ustawodawca zaproponował również wydłużenie terminu z 7 do 14 dni na złożenie aktualizacji na potrzeby podatku VAT, co de facto zbliżyłoby (w niektórych przypadkach nawet pokryło) termin złożenia wymaganego dokumentu na potrzeby NIP i VAT. Niemniej, w drodze autopoprawki termin ten został wycofany z projektu noweli.

W konsekwencji podatnicy, u których zmianom ulegną dane dotyczące zarówno NIP jak i VAT uprawnieni są do złożenia jedynie aktualizacji NIP w terminie obowiązującym zgodnie z ustawą o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W pozostałych przypadkach, tj. gdy zmiany dotyczą różnych danych lub właściwości organu podatkowego na gruncie ustawy o VAT, podatnicy nadal zobowiązani są do złożenia dwóch aktualizacji - na potrzeby NIP oraz VAT.

Przy czym, jeśli chodzi o aktualizację VAT w tym przypadku podatnicy zobowiązani są poinformować organ podatkowy o zmianie w ciągu 7 dni od dnia, w którym ta zmiana zaistniała.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 57, poz. 357)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama