REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka  Kietlińska
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA


Wyrażenie przez spółkę zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 września 2010 r. (IPPP1-443-619/10-4/AS).

REKLAMA

Autopromocja

Spółka świadczy usługi budowlane. W ramach swojej działalności zawarła umowę z podwykonawcą na realizację określonego zakresu prac. Zgodnie z jej postanowieniami, spółka zatrzymała 10% należnego podwykonawcy wynagrodzenia jako kaucję gwarancyjną tytułem zabezpieczenia należytego wykonania robót.

Połowa tej kwoty została podwykonawcy wypłacona po odbiorze inwestorskim, natomiast termin zapłaty drugiej połowy kaucji przewidziano na 2015 r. Podwykonawca zwrócił się do spółki z prośbą o wcześniejszą wypłatę drugiej części kaucji (ok. 5 lat przed upływem terminu wymagalności).

Zwrot kaucji w zamian za rekompensatę pieniężną

REKLAMA

Spółka stwierdziła jednak, wcześniejszy zwrot kaucji będzie dla niej niekorzystny, ponieważ obrót zatrzymaną kwotą przez okres kolejnych pięciu lat przyniesie jej wymierne korzyści finansowe, np. w postaci odsetek z lokaty długoterminowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, przyjmując kompromisowe rozwiązanie, strony postanowiły, że druga część kaucji zostanie wcześniej zwrócona podwykonawcy w zamian za odpowiednią rekompensatę pieniężną (odszkodowanie). W związku z powyższym, spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy wypłata przedmiotowej rekompensaty powinna być opodatkowana VAT?

Zdaniem spółki, otrzymana kwota nie powinna podlegać opodatkowaniu, ponieważ nie stanowi wynagrodzenia za świadczone usługi. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

Podkreślił, że przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawy o VAT zalicza do grona usług każde świadczenie. Usługą będzie jednak tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Kwestia ta ma szczególnie istotne znaczenie przy takich świadczeniach, których istotą jest zaniechanie, powstrzymywanie się od określonych czynności.

REKLAMA

Zdaniem organu, wyrażenie przez kontrahenta zgody na wcześniejszą wypłatę kaucji spełnia przesłanki art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, bowiem na skutek zawartego porozumienia określone zachowanie kontrahenta należy traktować jako świadczenie usługi.

Spełniony jest też warunek odpłatności – za określone zachowanie wypłacona jest określona kwota pieniężna. Wyrażenie zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi tym samym odpłatne świadczenie usługi i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja niekorzystna, ale zgodna z prawem

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Powyższe wskazuje, że ustawy o VAT zawiera tzw. szeroką definicję świadczenia usług. takie sformułowanie definicji usług jest wyrazem jednej z naczelnych zasad systemu VAT – powszechności opodatkowania. Zasada ta, w wymiarze przedmiotowym, odnosi się do opodatkowania VAT wszystkich dostaw towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem, niezależnie od etapu obrotu, na jakim są realizowane.

W powyższym kontekście, pomimo, że omawiana interpretacja jest niekorzystna dla podatnika trudno jest zarzucić jej niezgodność z przepisami o VAT.

Przede wszystkim, Dyrektor Izby Skarbowej słusznie zauważył, że w przypadku świadczenia usług za wynagrodzeniem konieczne jest istnienie po jednej stronie podmiotu świadczącego usługę (w tym wypadku wnioskodawca) i otrzymującego z tego tytułu wynagrodzenie (tj. określona kwota pieniężna wypłacona przez podwykonawcę usługi)., a po drugiej podmiotu będącego beneficjentem danej usługi.

W tym przypadku beneficjentem jest podwykonawca, który otrzymując do dyspozycji określone środki pieniężne (wcześniejszy zwrot kaucji) może nimi dysponować i odnosić z nich korzyści.

W świetle powyższego, warto zwrócić uwagę na cel jakiemu przyświeca omówiona powyżej zasada powszechności opodatkowania. Zasada ta ma zapewniać przede wszystkim zachowanie równych warunków konkurencji, a więc zapewniać, że takie samej w swej istocie transakcje będą traktowane w ten sam sposób przez wszystkich podatników VAT (wszelkie odstępstwa od tej zasady są wyjątkami i muszą znaleźć wyraźne uregulowanie w przepisach).

W omawianej sprawie, można bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy podwykonawca potrzebując środków pieniężnych zwraca się w tej sprawie do podmiotu z sektora finansowego, a z tytułu ich udostępnienia jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia, np. w postaci odsetek.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Tym samym, odmienna kwalifikacja świadczenia będącego przedmiotem interpretacji prowadziłaby do skutku, że udostępnienie środków pieniężnych w zależności od źródła ich pochodzenia podlegałoby różnemu traktowaniu na gruncie VAT. W omawianej sprawie wnioskodawca skoncentrował się bowiem na tym, że środki które udostępni podwykonawcy będą pochodziły z zatrzymanej kaucji, pomijając szerszy kontekst świadczenia.

Źródło: www.taxonline.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

REKLAMA

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

REKLAMA