REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT

Agnieszka  Kietlińska
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Wyrażenie przez spółkę zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 września 2010 r. (IPPP1-443-619/10-4/AS).

REKLAMA

Autopromocja

Spółka świadczy usługi budowlane. W ramach swojej działalności zawarła umowę z podwykonawcą na realizację określonego zakresu prac. Zgodnie z jej postanowieniami, spółka zatrzymała 10% należnego podwykonawcy wynagrodzenia jako kaucję gwarancyjną tytułem zabezpieczenia należytego wykonania robót.

Połowa tej kwoty została podwykonawcy wypłacona po odbiorze inwestorskim, natomiast termin zapłaty drugiej połowy kaucji przewidziano na 2015 r. Podwykonawca zwrócił się do spółki z prośbą o wcześniejszą wypłatę drugiej części kaucji (ok. 5 lat przed upływem terminu wymagalności).

Zwrot kaucji w zamian za rekompensatę pieniężną

Spółka stwierdziła jednak, wcześniejszy zwrot kaucji będzie dla niej niekorzystny, ponieważ obrót zatrzymaną kwotą przez okres kolejnych pięciu lat przyniesie jej wymierne korzyści finansowe, np. w postaci odsetek z lokaty długoterminowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, przyjmując kompromisowe rozwiązanie, strony postanowiły, że druga część kaucji zostanie wcześniej zwrócona podwykonawcy w zamian za odpowiednią rekompensatę pieniężną (odszkodowanie). W związku z powyższym, spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy wypłata przedmiotowej rekompensaty powinna być opodatkowana VAT?

Zdaniem spółki, otrzymana kwota nie powinna podlegać opodatkowaniu, ponieważ nie stanowi wynagrodzenia za świadczone usługi. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

Podkreślił, że przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawy o VAT zalicza do grona usług każde świadczenie. Usługą będzie jednak tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Kwestia ta ma szczególnie istotne znaczenie przy takich świadczeniach, których istotą jest zaniechanie, powstrzymywanie się od określonych czynności.

REKLAMA

Zdaniem organu, wyrażenie przez kontrahenta zgody na wcześniejszą wypłatę kaucji spełnia przesłanki art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, bowiem na skutek zawartego porozumienia określone zachowanie kontrahenta należy traktować jako świadczenie usługi.

Spełniony jest też warunek odpłatności – za określone zachowanie wypłacona jest określona kwota pieniężna. Wyrażenie zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi tym samym odpłatne świadczenie usługi i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja niekorzystna, ale zgodna z prawem

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Powyższe wskazuje, że ustawy o VAT zawiera tzw. szeroką definicję świadczenia usług. takie sformułowanie definicji usług jest wyrazem jednej z naczelnych zasad systemu VAT – powszechności opodatkowania. Zasada ta, w wymiarze przedmiotowym, odnosi się do opodatkowania VAT wszystkich dostaw towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem, niezależnie od etapu obrotu, na jakim są realizowane.

W powyższym kontekście, pomimo, że omawiana interpretacja jest niekorzystna dla podatnika trudno jest zarzucić jej niezgodność z przepisami o VAT.

Przede wszystkim, Dyrektor Izby Skarbowej słusznie zauważył, że w przypadku świadczenia usług za wynagrodzeniem konieczne jest istnienie po jednej stronie podmiotu świadczącego usługę (w tym wypadku wnioskodawca) i otrzymującego z tego tytułu wynagrodzenie (tj. określona kwota pieniężna wypłacona przez podwykonawcę usługi)., a po drugiej podmiotu będącego beneficjentem danej usługi.

W tym przypadku beneficjentem jest podwykonawca, który otrzymując do dyspozycji określone środki pieniężne (wcześniejszy zwrot kaucji) może nimi dysponować i odnosić z nich korzyści.

W świetle powyższego, warto zwrócić uwagę na cel jakiemu przyświeca omówiona powyżej zasada powszechności opodatkowania. Zasada ta ma zapewniać przede wszystkim zachowanie równych warunków konkurencji, a więc zapewniać, że takie samej w swej istocie transakcje będą traktowane w ten sam sposób przez wszystkich podatników VAT (wszelkie odstępstwa od tej zasady są wyjątkami i muszą znaleźć wyraźne uregulowanie w przepisach).

W omawianej sprawie, można bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy podwykonawca potrzebując środków pieniężnych zwraca się w tej sprawie do podmiotu z sektora finansowego, a z tytułu ich udostępnienia jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia, np. w postaci odsetek.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Tym samym, odmienna kwalifikacja świadczenia będącego przedmiotem interpretacji prowadziłaby do skutku, że udostępnienie środków pieniężnych w zależności od źródła ich pochodzenia podlegałoby różnemu traktowaniu na gruncie VAT. W omawianej sprawie wnioskodawca skoncentrował się bowiem na tym, że środki które udostępni podwykonawcy będą pochodziły z zatrzymanej kaucji, pomijając szerszy kontekst świadczenia.

Źródło: www.taxonline.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA