reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy lekarstwa dla zoz-ów są zwolnione z VAT?

Czy lekarstwa dla zoz-ów są zwolnione z VAT?

Sprzedaż leków dla zakładów opieki zdrowotnej podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT. Minister Finansów wyjaśnił dlaczego nie stosuje się tu zwolnienia z tego podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej.

Zdaniem Ministra Finansów z tego przepisu wynika jednoznacznie, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi w zakresie opieki medycznej oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone wyłącznie przez zakłady opieki zdrowotnej.

Nie są natomiast objęte zwolnieniem na podstawie powyższego przepisu dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej.

Oznacza to, że dostawy lekarstw oraz sprzętu medycznego realizowane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Dostawy towarów związanych z ochroną zdrowia, wymienionych w poz. 79–106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, są od dnia 1 stycznia 2011 r. – na podstawie art. 146a pkt 2 w związku z art. 41 ust. 2 ww. ustawy o VAT – opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%.

Obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku stosuje się również do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu produktów leczniczych na zasadach określonych w § 7 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 2 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Warto zauważyć, że na podstawie ustawy z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach dodany został w art. 43 ust. 1 nowy pkt 18a w brzmieniu:
(zwolnione z VAT są) 18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Ten nowy przepis ma wejść w życie ze skutkiem od 1 stycznia 2011 r. – ale na razie nie został zakończony proces legislacyjny.

Czyli jak jakiś podmiot zewnętrzny świadczyć będzie na rzecz zakładu opieki zdrowotnej (i na terenie zoz-u) usługi medyczne, to te usługi a także towary (w tym leki) z tymi usługami związane będą zwolnione z VAT.

Ten nowy przepis nie zmienia stanu prawnego, który omawiał Minister Finansów w przytoczonej odpowiedzi na interpelację (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT), tym niemniej może pozwolić w niektórych sytuacjach na zwolnienie z VAT lekarstw stosowanych na terenie zakładów opieki zdrowotnej.

Źródło: Odpowiedź Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w imieniu Ministra Finansów na interpelację poselską nr SPS-023-20205/11 (sejm.gov.pl).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama