Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Warunkiem opodatkowania VAT danej czynności jest wystąpienie łącznie kilku elementów.
REKLAMA
Pierwszy z nich określony został w art. 5 ustawy o VAT. Przepis ten między innymi stanowi, iż opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Sprzedaż zabudowanej nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów. Nie każda dostawa towarów podlega jednak opodatkowaniu. Czynność taka musi być bowiem wykonana przez podatnika. Co więcej warunkiem opodatkowania VAT jest to by, czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jak podatnik.
Gdy mamy więc do czynienia z sytuacją, w której podatnik wykonuje określone czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie można uznać danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Polecamy: Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?
Sprzedaż majątku prywatnego np. nieruchomości, która nigdy nie była wykorzystana do prowadzonej działalności nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu.
W ustawie o podatku od towarów i usług zawarto również regulacje dotyczące zwolnienia od podatku określonych dostaw towarów czy świadczonych usług. W świetle analizowanej tematyki zwrócić należy uwagę na zapis art. 43 ust. 1 pkt 10. Zgodnie z jego brzmieniem: „Zwalnia się od podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Przy spełnieniu więc określonych warunków dostawa nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Dodać tu należy, iż nawet w sytuacji nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia określonych w przywołanym powyżej przepisie, ustawodawca umożliwia podatnikowi skorzystanie ze zwolnienia w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
Zgodnie z jego brzmieniem: zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.
Polecamy: Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?
Czy w oparciu o przedstawione przepisy sprzedaż nieruchomości dokonana przez syndyka korzystać będzie ze zwolnienia w podatku VAT?
Zgodnie z generalną zasadą, zwolnienie od podatku od towarów i usług może mieć zastosowanie wówczas, gdy sprzedaż jest dokonywana przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Tym samym przywołane powyżej przepisy nie będą miały zastosowania w omawianym przypadku.
Stąd, gdy sprzedaż nieruchomości przez syndyka następuje z majątku prywatnego podatnika, czynność ta nie będzie opodatkowana VAT, z uwagi na to, że nieruchomość nie była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP4/443-262/11-2/PG z 1 czerwca 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat