| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT przy najmie i dostawie mediów?

Jaka stawka VAT przy najmie i dostawie mediów?

Wynajem lokali na cele niemieszkalne opodatkowane jest stawką podstawową – 23 % VAT. Jeśli najemca podpisze odrębne umowy na dostawę mediów do lokalu z ich bezpośrednimi dostawcami wówczas stawki podatku od towarów i usług będą właściwe dla danej usługi.

Inaczej będzie gdy najemca zobowiązany jest w umowie do uiszczenia opłaty czynszowej oraz wszelkich dodatkowych kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektu w tym opłat za prąd, wodę czy zanieczyszczenia.

Wtedy w wystawionej fakturze ze stawką właściwą dla najmu powinno się również ująć wszystkie związane z tą usługą opłaty, w tym za media.

O wysokości opodatkowania poszczególnych usług przy najmie decydować więc będzie treść zawartej między stronami umowy. Zgodnie z ogólną zasadą swobody umów strony dowolnie mogą ukształtować określone jej elementy. Przy umowie najmu – podstawowy dotyczy czynszu.

Ustawodawca nie sprecyzował przy tym jakiego rodzaju koszty powinny czynsz obejmować – pozostawiając to woli umawiających się stron. Zgodnie z tym w czynszu zawierać się więc mogą koszty związane z funkcjonowaniem obiektu.

W przypadku, gdy najemca nie ma podpisanych umów bezpośrednio z dostawcami mediów, opłaty z tego tytułu ponoszone stanowią element czynszu. W konsekwencji pełne wynagrodzenie otrzymane od korzystającego z lokalu obejmować więc będzie również opłaty za prąd, wodę czy ogrzewanie.

Polecamy: VAT 2011

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej.

Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W sytuacji, gdy najemca w czynszu ponosi opłaty za media, kwota otrzymana przez wynajmującego stanowi obrót z tytułu świadczenia usługi najmu. Podstawą tego stwierdzenia jest zarówno zapis przywołanego już wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o VAT oraz art. 73 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1, ze zm.). Zgodnie z regulacją zawartą w przepisach unijnych podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi wynagrodzenie (zapłatę), które dostawca towarów lub świadczący usługi otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu wykonanych czynności.

Niezależnie od powyższego wskazać również należy na fakt, iż brak jest podstaw do sztucznego wyodrębnienia z czynszu dodatkowych kosztów ponoszonych z tytułu korzystania z mediów. Zasadą, wypracowaną na gruncie orzecznictwa europejskiego, jest to, że do usług pomocniczych stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej.

Nie ma przy tym wątpliwości, iż koszty z tytułu korzystania za media stanowią konsekwencje realizacji umowy najmu i bez tego nie funkcjonowałyby w obrocie gospodarczym. Dzieje się tak, gdyż opłaty za media nie stanowią celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej.

Przedstawione powyżej stanowisko stanowi wykładnię przepisów podatkowych prezentowaną przez Ministra Finansów. Co ważne prezentowane stanowisko pokrywa się z linia orzeczniczą sądów administracyjnych.

Źródło:
- interpretacja indywidualna nr IBPP2/443-407/11/UH z 10.05.2011 r.,
- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 667/10) z 18.11.2010 r.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »