| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > 23% VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce od 2012 roku

23% VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce od 2012 roku

Z dniem 1 stycznia 2012 r. ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce, objęte obecnie preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8% zostaną opodatkowane stawką podstawową 23%. Pozostałe artykuły dla dzieci opodatkowane są już obecnie stawką podstawową VAT.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług podlegają harmonizacji z przepisami prawa Unii Europejskiej, dotyczącymi podatków obrotowych i objęte są w szczególności unormowaniami zawartymi w dyrektywie Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.).

Żadne państwo członkowskie UE nie ma swobodnej możliwości kreowania własnych rozwiązań w zakresie opodatkowania podatkiem VAT i musi uwzględniać zakres regulacji unijnych.

Powyższa dyrektywa określa, iż dostawa towarów i świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT są, co do zasady, opodatkowane według stawki podstawowej, natomiast państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę podatku VAT w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku III do ww. dyrektywy. Ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce nie są objęte tym załącznikiem.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) przewidywała jednak stosowanie stawki obniżonej do dostawy, importu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, w związku z czym Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce o naruszenie przepisów prawa wspólnotowego. W trakcie toczącego się postępowania Polska prezentowała stanowisko, zgodnie z którym stosowanie obniżonej stawki VAT do przedmiotowych towarów ma prorodzinny charakter oraz wpisuje się w cele strategii lizbońskiej.

W wyroku z dnia 28 października 2010 r. w sprawie C-49/09 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał jednak, że Polska naruszyła przepis art. 98 dyrektywy 2006/112/WE w związku z jej załącznikiem III, stosując obniżoną stawkę VAT na odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

W związku z koniecznością wykonania ww. wyroku TSUE ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332) wprowadzono zmianę polegającą na podwyższeniu stawki podatku VAT na ww. kategorie towarów z 8% do 23%, przy czym termin wejścia w życie tej zmiany określony został na dzień 1 stycznia 2012 r.

Nie zostały przewidziane jednocześnie żadne szczególne przepisy rekompensujące podwyżkę stawki podatku VAT na ubranka i obuwie dziecięce.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK