REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi likwidacji szkód wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń – kiedy podlegają opodatkowaniu VAT

Katarzyna Broniszewska
Usługi likwidacji szkód
Usługi likwidacji szkód

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek opodatkowania VAT usług dotyczących wstępnej likwidacji szkód, likwidacji szkód majątkowych oraz komunikacyjnych, wykonywanych na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń, zależy przede wszystkim od określenia, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Zakłady ubezpieczeń, na podstawie zawartych umów lub udzielonego pełnomocnictwa, powierzają określonym podmiotom wykonywanie usług dotyczących wstępnej likwidacji szkód, likwidacji szkód majątkowych oraz komunikacyjnych.

REKLAMA

Autopromocja

Podmioty te działają w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Mogą one też występować w roli podwykonawcy. Na podstawie udzielonego subpełnomocnictwa, razem z podmiotem działającym w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, zajmują się ustaleniem wysokości wartości szkód.

Działanie w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, powoduje, że czynności dokonane przez dany podmiot mają taki sam skutek, jakby były dokonane przez ten zakład oraz wywoływały konsekwencje w sferze działalności tego zakładu. Natomiast subpełnomocnictwo jest udzieleniem dalszego pełnomocnictwa przez osobę będącą już pełnomocnikiem. 

Zwolnienia podatkowe

Przepis art. 43 ust.1 pkt 37 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, stanowi, że usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych są zwolnione z podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w art. 135 ust. 1 lit. a) wskazuje, że transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, wraz z usługami pokrewnymi świadczonymi przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych są zwolnione z VAT.

Polecamy: Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Polecamy: Różne sposoby likwidacji szkody pojazdu przy ubezpieczeniu oc i ac

W określeniu tego, czym jest usługa ubezpieczeniowa, należy oprzeć się także na regulacjach unijnych (przede wszystkim na Dyrektywie 2006/112/WE). Przepisy unijne mają na celu ujednolicenie rozumienia poszczególnych pojęć po to, aby likwidować różnice istniejące w przepisach podatkowych państw członkowskich UE.

Przy zastosowaniu zwolnienia z podatku VAT, pierwszeństwo w interpretacji związanych z tym przepisów, należy przyznać orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości UE (przed ustawą o działalności ubezpieczeniowej).

REKLAMA

Wymienione w powyższych regulacjach czynności są wyjątkami od generalnej zasady, mówiącej o opodatkowaniu odpłatnie świadczonych usług. Powoduje to, że przepisy te powinny być ściśle rozumiane i interpretowane tak, aby w nieuzasadniony sposób nie rozciągać zwolnień podatkowych na inne, nieprzewidziane w przepisach sytuacje.

Zatem, aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, należy dokonać analizy, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub czy stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Usługa/czynność ubezpieczeniowa

E. Świtalska (w artykule „Rola zakładów ubezpieczeń jako instytucji zaufania publicznego”) podaje, że usługa ubezpieczeniowa polega na tym, że zakład ubezpieczeń roztacza nad ubezpieczającymi ochronę w sensie finansowym i uwalnia ich od ewentualnego kłopotu polegającego na szybkim zgromadzeniu znacznych środków finansowych, niezbędnych do naprawiania powstałej szkody majątkowej. Ubezpieczający płacą za tą usługę z góry określoną cenę, która jest niewspółmiernie niska w porównaniu z ewentualnie otrzymanym odszkodowaniem lub świadczeniem.

Zatem, jeżeli wystąpi przewidziane w umowie zdarzenie (wypadek, choroba), to ubezpieczyciel spełnieni na rzecz ubezpieczonego świadczenie określone w momencie zawarcia umowy.

Warunkiem do takiego działania ubezpieczyciele jest zapłata składki ubezpieczeniowej. Oznacza to, że musi być zawarta umownego między ubezpieczycielem, czyli usługodawcą, który domaga się zwolnienia (od podatku) a ubezpieczonym.

Transakcje ubezpieczeniowe

Transakcja ubezpieczeniowa sprowadza się do tego, że ubezpieczyciel ma obowiązek wykonać usługę określoną w umowie, jeśli wystąpi zdarzenie w niej przewidziane, natomiast sam ma prawo otrzymać w zamian zapłatę składki.

Ważną cechą transakcji ubezpieczeniowych jest to, że mogą być dokonywane nie tylko przez podmioty będące ubezpieczycielami. Dany podmiot, który wprawdzie nie jest zakładem ubezpieczeń, może wykonać wskazaną w czasie zawarcia umowy usługę także wtedy, gdy zapewnia ubezpieczonemu ochronę poprzez związek z zakładem ubezpieczeń. Związek ten pozwana ubezpieczającemu zakładowi przejąć na siebie ryzyko wynikające z zawartej z klientem umowy. 

Ponadto, w przypadku transakcji ubezpieczeniowych ważną rolę odgrywa osoba, wobec której ubezpieczyciel ma obowiązek wykonać dane świadczenie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dzięki określeniu jej tożsamości można stwierdzić, że istnieje stosunek prawny, pewien związek pomiędzy nią a zakładem ubezpieczeń oraz pomiędzy jakimi stronami została zawarta umowa.

Polecamy: Sprawozdanie finansowe a likwidacja szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu

Polecamy: Co składa się na procedurę likwidacji szkody wyrządzonej w pojeździe przedsiębiorcy

Usługi pośrednictwa

Usługi pośrednictwa wykonywane są przez agenta ubezpieczeniowego (wykonuje on określone czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń) oraz brokera (świadczy usługi w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej).

Oznacza to, że agent lub broker nie są stronami umowy, zaś działania przez nich podjęte wykonywane są na rzecz jednej ze stron umowy (zakładu ubezpieczeń lub ubezpieczającego) oraz opłacone przez nią jako odrębna działalność pośrednictwa.

Usługi pośrednictwa sprowadzają się do wykonania niezbędnych czynności, których celem jest doprowadzenie do zawarcie przez obie strony umowy. Natomiast ważną rzeczą jest to, że pośrednik w tej sytuacji nie ma własnego interesu związanego z samą umową.

Świadczone usługi na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń stanowią jedynie element usługi ubezpieczeniowej. Tego typu usługi mogą podlegać zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, jeżeli stanowią odrębną całość i są właściwe oraz niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 37 ustawy o VAT.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Aby usługa była właściwa do wykonania usługi ubezpieczeniowej (oprócz tego, że stanowi osobną całość) musi posiadać funkcje charakterystyczne dla usługi zwolnionej, podstawowej.

Opodatkowanie usług świadczonych na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń przez inne podmioty.

W przypadku transakcji ubezpieczeniowych dany podmiot ani nie występuje w roli ubezpieczyciela, ani nie wykonuje czynności ubezpieczeniowej. Pomiędzy danym podmiotem a ubezpieczonym nie istnieje bowiem umowa i nie łączy ich żaden stosunek prawny.

Usługi reasekuracyjne (polegające na przeniesieniu ryzyka wynikającego z umów zawartych z klientami na dalsze podmioty np. innych ubezpieczycieli) także nie są świadczone przez dany podmiot.

Nie stanowią usług pośrednictwa usługi:

a) wykonywane na podstawie bezpośredniego pełnomocnictwa lub umowy z zakładem ubezpieczeń,

b) ustalenia wysokości wartości szkód na podstawie umowy z podmiotem działającym w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

c) działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń na podstawie subpełnomocnictwa,

- ponieważ w wymienionych przypadkach pośrednicy nie są strony umowy, co oznacza, treść umowy nie wpływa na realizację ich własnych interesów.

Podstawową kwestią przy ocenie zwolnienia z obowiązku podatkowego opisywanych usług, jest dokonanie prawidłowej oceny, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Opisywane usługi nie wypełniają także wymogu z art. 43 ust.13, ponieważ mimo że stanowią oddzielną całość, to nie posiadają funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej, jaką jest udzielanie ochrony ubezpieczeniowej (zwolnionej od podatku VAT).

Usługi polegające na:
a) wstępnej likwidacji szkody, likwidacji szkód majątkowych oraz likwidacji szkód komunikacyjnych,
b) świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, na podstawie bezpośredniego pełnomocnictwa lub na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń oraz
c) czynności w zakresie ustalenia wysokości wartości szkód wykonywane na podstawie umowy z podmiotem działającym w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
- nie są zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 oraz w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.

Opisywane usługi będą opodatkowane podatkiem VAT wg stawki 23 %.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu C-349/96, Card Protection Plan Ltd. v. Commissioners of Customs and Excise podkreślił, że ze zwolnienia na tej podstawie korzystać mogą wszystkie usługi, których istotą jest udzielenie ochrony o charakterze ubezpieczeniowym, niezależnie od tego, czy świadczący te usługi jest formalnie uprawniony do wykonywania działalności ubezpieczeniowej, czy też nie

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 21 grudnia 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-1422/11-2/ISZ).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA