REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi likwidacji szkód wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń – kiedy podlegają opodatkowaniu VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Broniszewska
Usługi likwidacji szkód
Usługi likwidacji szkód

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek opodatkowania VAT usług dotyczących wstępnej likwidacji szkód, likwidacji szkód majątkowych oraz komunikacyjnych, wykonywanych na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń, zależy przede wszystkim od określenia, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Zakłady ubezpieczeń, na podstawie zawartych umów lub udzielonego pełnomocnictwa, powierzają określonym podmiotom wykonywanie usług dotyczących wstępnej likwidacji szkód, likwidacji szkód majątkowych oraz komunikacyjnych.

REKLAMA

Podmioty te działają w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Mogą one też występować w roli podwykonawcy. Na podstawie udzielonego subpełnomocnictwa, razem z podmiotem działającym w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, zajmują się ustaleniem wysokości wartości szkód.

Działanie w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, powoduje, że czynności dokonane przez dany podmiot mają taki sam skutek, jakby były dokonane przez ten zakład oraz wywoływały konsekwencje w sferze działalności tego zakładu. Natomiast subpełnomocnictwo jest udzieleniem dalszego pełnomocnictwa przez osobę będącą już pełnomocnikiem. 

Zwolnienia podatkowe

REKLAMA

Przepis art. 43 ust.1 pkt 37 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, stanowi, że usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych są zwolnione z podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w art. 135 ust. 1 lit. a) wskazuje, że transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, wraz z usługami pokrewnymi świadczonymi przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych są zwolnione z VAT.

Polecamy: Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Polecamy: Różne sposoby likwidacji szkody pojazdu przy ubezpieczeniu oc i ac

W określeniu tego, czym jest usługa ubezpieczeniowa, należy oprzeć się także na regulacjach unijnych (przede wszystkim na Dyrektywie 2006/112/WE). Przepisy unijne mają na celu ujednolicenie rozumienia poszczególnych pojęć po to, aby likwidować różnice istniejące w przepisach podatkowych państw członkowskich UE.

Przy zastosowaniu zwolnienia z podatku VAT, pierwszeństwo w interpretacji związanych z tym przepisów, należy przyznać orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości UE (przed ustawą o działalności ubezpieczeniowej).

REKLAMA

Wymienione w powyższych regulacjach czynności są wyjątkami od generalnej zasady, mówiącej o opodatkowaniu odpłatnie świadczonych usług. Powoduje to, że przepisy te powinny być ściśle rozumiane i interpretowane tak, aby w nieuzasadniony sposób nie rozciągać zwolnień podatkowych na inne, nieprzewidziane w przepisach sytuacje.

Zatem, aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, należy dokonać analizy, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub czy stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Usługa/czynność ubezpieczeniowa

E. Świtalska (w artykule „Rola zakładów ubezpieczeń jako instytucji zaufania publicznego”) podaje, że usługa ubezpieczeniowa polega na tym, że zakład ubezpieczeń roztacza nad ubezpieczającymi ochronę w sensie finansowym i uwalnia ich od ewentualnego kłopotu polegającego na szybkim zgromadzeniu znacznych środków finansowych, niezbędnych do naprawiania powstałej szkody majątkowej. Ubezpieczający płacą za tą usługę z góry określoną cenę, która jest niewspółmiernie niska w porównaniu z ewentualnie otrzymanym odszkodowaniem lub świadczeniem.

Zatem, jeżeli wystąpi przewidziane w umowie zdarzenie (wypadek, choroba), to ubezpieczyciel spełnieni na rzecz ubezpieczonego świadczenie określone w momencie zawarcia umowy.

Warunkiem do takiego działania ubezpieczyciele jest zapłata składki ubezpieczeniowej. Oznacza to, że musi być zawarta umownego między ubezpieczycielem, czyli usługodawcą, który domaga się zwolnienia (od podatku) a ubezpieczonym.

Transakcje ubezpieczeniowe

Transakcja ubezpieczeniowa sprowadza się do tego, że ubezpieczyciel ma obowiązek wykonać usługę określoną w umowie, jeśli wystąpi zdarzenie w niej przewidziane, natomiast sam ma prawo otrzymać w zamian zapłatę składki.

Ważną cechą transakcji ubezpieczeniowych jest to, że mogą być dokonywane nie tylko przez podmioty będące ubezpieczycielami. Dany podmiot, który wprawdzie nie jest zakładem ubezpieczeń, może wykonać wskazaną w czasie zawarcia umowy usługę także wtedy, gdy zapewnia ubezpieczonemu ochronę poprzez związek z zakładem ubezpieczeń. Związek ten pozwana ubezpieczającemu zakładowi przejąć na siebie ryzyko wynikające z zawartej z klientem umowy. 

Ponadto, w przypadku transakcji ubezpieczeniowych ważną rolę odgrywa osoba, wobec której ubezpieczyciel ma obowiązek wykonać dane świadczenie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dzięki określeniu jej tożsamości można stwierdzić, że istnieje stosunek prawny, pewien związek pomiędzy nią a zakładem ubezpieczeń oraz pomiędzy jakimi stronami została zawarta umowa.

Polecamy: Sprawozdanie finansowe a likwidacja szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu

Polecamy: Co składa się na procedurę likwidacji szkody wyrządzonej w pojeździe przedsiębiorcy

Usługi pośrednictwa

Usługi pośrednictwa wykonywane są przez agenta ubezpieczeniowego (wykonuje on określone czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń) oraz brokera (świadczy usługi w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej).

Oznacza to, że agent lub broker nie są stronami umowy, zaś działania przez nich podjęte wykonywane są na rzecz jednej ze stron umowy (zakładu ubezpieczeń lub ubezpieczającego) oraz opłacone przez nią jako odrębna działalność pośrednictwa.

Usługi pośrednictwa sprowadzają się do wykonania niezbędnych czynności, których celem jest doprowadzenie do zawarcie przez obie strony umowy. Natomiast ważną rzeczą jest to, że pośrednik w tej sytuacji nie ma własnego interesu związanego z samą umową.

Świadczone usługi na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń stanowią jedynie element usługi ubezpieczeniowej. Tego typu usługi mogą podlegać zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, jeżeli stanowią odrębną całość i są właściwe oraz niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 37 ustawy o VAT.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Aby usługa była właściwa do wykonania usługi ubezpieczeniowej (oprócz tego, że stanowi osobną całość) musi posiadać funkcje charakterystyczne dla usługi zwolnionej, podstawowej.

Opodatkowanie usług świadczonych na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń przez inne podmioty.

W przypadku transakcji ubezpieczeniowych dany podmiot ani nie występuje w roli ubezpieczyciela, ani nie wykonuje czynności ubezpieczeniowej. Pomiędzy danym podmiotem a ubezpieczonym nie istnieje bowiem umowa i nie łączy ich żaden stosunek prawny.

Usługi reasekuracyjne (polegające na przeniesieniu ryzyka wynikającego z umów zawartych z klientami na dalsze podmioty np. innych ubezpieczycieli) także nie są świadczone przez dany podmiot.

Nie stanowią usług pośrednictwa usługi:

a) wykonywane na podstawie bezpośredniego pełnomocnictwa lub umowy z zakładem ubezpieczeń,

b) ustalenia wysokości wartości szkód na podstawie umowy z podmiotem działającym w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

c) działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń na podstawie subpełnomocnictwa,

- ponieważ w wymienionych przypadkach pośrednicy nie są strony umowy, co oznacza, treść umowy nie wpływa na realizację ich własnych interesów.

Podstawową kwestią przy ocenie zwolnienia z obowiązku podatkowego opisywanych usług, jest dokonanie prawidłowej oceny, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.

Opisywane usługi nie wypełniają także wymogu z art. 43 ust.13, ponieważ mimo że stanowią oddzielną całość, to nie posiadają funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej, jaką jest udzielanie ochrony ubezpieczeniowej (zwolnionej od podatku VAT).

Usługi polegające na:
a) wstępnej likwidacji szkody, likwidacji szkód majątkowych oraz likwidacji szkód komunikacyjnych,
b) świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, na podstawie bezpośredniego pełnomocnictwa lub na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń oraz
c) czynności w zakresie ustalenia wysokości wartości szkód wykonywane na podstawie umowy z podmiotem działającym w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
- nie są zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 oraz w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.

Opisywane usługi będą opodatkowane podatkiem VAT wg stawki 23 %.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu C-349/96, Card Protection Plan Ltd. v. Commissioners of Customs and Excise podkreślił, że ze zwolnienia na tej podstawie korzystać mogą wszystkie usługi, których istotą jest udzielenie ochrony o charakterze ubezpieczeniowym, niezależnie od tego, czy świadczący te usługi jest formalnie uprawniony do wykonywania działalności ubezpieczeniowej, czy też nie

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 21 grudnia 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-1422/11-2/ISZ).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA