Jak ustalić podstawę opodatkowania wynagrodzenia zasądzonego w wyroku sądowym z tytułu zastępstwa prawnego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Organy podatkowe uznają, że w sytuacji, gdy w umowie cywilnoprawnej zostało tylko określone, że pełnomocnikowi przysługuje zwrot zasądzonych kosztów sądowych z tytułu zastępstwa procesowego, stanowiąc jego jedyne wynagrodzenie ze strony klienta, to podstawę opodatkowania stanowi ta kwota, pomniejszona o kwotę podatku. Wynagrodzenie to zatem w Państwa przypadku stanowi kwotę brutto, z której metodą „w stu" należy wyliczyć należny podatek.
Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 stycznia 2014 r. (sygn. ITPP2/443-1116/13/AW) czytamy:
Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w sytuacji, gdy w umowie cywilnoprawnej zostało jedynie określone, że Spółce przysługuje zwrot zasądzonych kosztów sądowych z tytułu zastępstwa procesowego i o ile stanowi on jedyne wynagrodzenie od nabywcy usług, to - zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług [obecnie - art. 29a ust. 1 ustawy - przyp. autora] - kwota ta, pomniejszona o kwotę należnego podatku, stanowi podstawę opodatkowania.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat