reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak ustalić podstawę opodatkowania dostawy nieruchomości częściowo zwolnionych z VAT

Jak ustalić podstawę opodatkowania dostawy nieruchomości częściowo zwolnionych z VAT

Zamierzamy sprzedać kilka nieruchomości, z których część podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a część korzysta ze zwolnienia. Jak prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania sprzedaży tych nieruchomości?

Przepisy nie regulują zasad ustalania podstawy opodatkowania w przypadku, gdy część budynków i bu­dowli na nich posadowionych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a część będzie korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z grun­tem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Dopuszczalne są więc różne rozwiązania w tym zakresie. Może być to klucz powierzchniowy (tj. udział powierzchni budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatko­wania w ogólnej powierzchni budynków i budowli znajdujących, się na tym gruncie), albo klucz wartościowy (tj. udział wartości budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowa­nia w wartości ogółem wszystkich budynków i budowli znajdujących się na tym gruncie). Istotne jest, aby przyjęty przez Państwa klucz był rzetelny i miarodajny, a tym samym odzwierciedlał stan faktyczny.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 maja 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-79/14-6/MW) czytamy:

W sytuacji zatem, gdy na danej nieruchomości znajdują się budynki/budowle, których sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, jak i budynki/bu­dowle, których sprzedaż skorzysta ze zwolnienia od tego podatku, dokonując zbycia takiej nierucho­mości należy określić, jaka część danego gruntu związana jest z budynkiem/budowlą podlegającymi opodatkowaniu stawką podatku 23%%, a jaka z obiektami zwolnionymi od podatku. (...) W rezultacie, za prawi­dłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy dotyczące sposobu obliczania podstawy opodatkowania we­dług kryterium powierzchniowego lub wartościowego, w przypadku, gdy metody te będą odzwierciedlały rze­czywisty udział sprzedaży opodatkowanej w całej kwocie należnej z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama