reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy w podstawie opodatkowania usługi najmu należy uwzględnić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy w podstawie opodatkowania usługi najmu należy uwzględnić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wynajmuję lokal użytkowy osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Zgodnie ze zmienionymi przepisami dotyczącymi gospodarowania odpadami komunalnymi, jako właściciel nieruchomości, złożyłem stosowną deklarację w urzędzie miasta. Nie zmieniłem jednak umowy z najemcą. Opłatę za wywóz odpadów komunalnych naliczam najemcy na podstawie ilości zadeklarowanych pojem­ników i obciążam go tą kwotą odrębnie od pozostałych płatności (tj. czynszu i opłat za media) na podstawie noty obciążeniowej, gdyż nie jest ona ujęta w umowie. Czy postępuję prawidłowo?

Nie. Taki sposób rozliczania opłaty za odpady komunalne z najemcami przez właścicieli nieruchomości jest kwestionowany przez organy podatkowe. Uznają one bowiem, że opłata ta stanowi element cenotwórczy usługi najmu, który powinien zostać uwzględniony przez właściciela nieruchomości przy kalkulacji wysokości czynszu najmu. Argumentują to brakiem jakiejkolwiek odpowiedzialności najemcy za opłaty, które powinny być wno­szone do gminy. To na właścicielu nieruchomości spoczywa wyłączna odpowiedzialność za należyte wypełnia­nie obowiązków nałożonych przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi wobec gminy, i nie mają tu znaczenia żadne uzgodnienia umowne z najemcą. Skoro zatem równowartość przypadającej na najemcę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest częścią świadczenia należnego Panu z tytułu umowy najmu lokalu użytkowego i tym samym powinna być ona wliczana do podstawy opodatkowania, to nie może Pan przerzucać kosztów tej opłaty na najemcę ani w drodze refakturowania, ani na podstawie noty obciążeniowej.

Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 maja 2014 r. (sygn. IPTPP2/443-194/14-2/AW) czytamy:

(...) w przedmiotowej sprawie usługą podstawową jest usługa najmu lokalu użytkowego świad­czona przez Wnioskodawcę na rzecz Najemcy, natomiast kwoty opłat z tytułu kosztów związa­nych z zapewnieniem mediów (woda, energia elektryczna, odprowadzanie ścieków), jak również kwota stanowiąca równowartość przypadającej na Najemcę opłaty za wywóz odpadów komunalnych, pozostają w bezpośrednim związku z przedmiotem umowy. Stanowią one integralną część świadczonej przez Wnioskodawcę usługi. Pełnią funkcję pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jaką jest wy­najem lokalu. W konsekwencji, przy ustalaniu podstawy opodatkowania Wnioskodawca jest zobowiązany wliczać zarówno opłaty za tzw. „media" (woda, energia elektryczna, ścieki), jak i kwotę stanowiącą rów­nowartość przypadającej na Najemcę opłaty za wywóz odpadów komunalnych, stanowiące element ce­notwórczy kompleksowej usługi polegającej na wynajmie lokalu użytkowego.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama