REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umorzenie akcji w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości podlega VAT

Agnieszka Buksa Aplikantka Adwokacka
Umorzenie akcji w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości – czy podlega opodatkowaniu VAT?
Umorzenie akcji w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości – czy podlega opodatkowaniu VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Umorzenie akcji w zamian za przeniesienie własności nieruchomości wyłączone jest z opodatkowania podatkiem VAT. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 10 marca 2015 r. (I SA/Łd 1348/14). To kolejny wyrok, który potwierdza linię orzeczniczą sądów administracyjnych, jak i stanowisko prezentowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W sprawie rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny spółka akcyjna, której udziały miała inna spółka z o.o. rozważała umorzenie części akcji należących do spółki z o.o. w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Spółki te należały do tej samej grupy kapitałowej. Wnioskodawczyni, czyli spółka akcyjna była zdania, że zarówno na etapie umorzenia akcji, jak i dokonania wypłaty wynagrodzenia w formie rzeczowej za umorzone akcje, nie działa jako podatnik VAT, w związku z czym umorzenie oraz wypłata za umorzone udziały, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towaru i usług.

Autopromocja

Koszty uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów (akcji) nabytych lub objętych w wyniku podziału spółki

Innego zdania był Dyrektor Izby Skarbowej działający z upoważnienia Ministra Finansów, który uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe i którego decyzja została przez spółkę zaskarżona.

WSA w Łodzi, do którego trafiła skarga na interpretację, przyznał spółce rację. W ramach reorganizacji w grupie kapitałowej, przeniesienie własności nieruchomości z tytułu umorzenia akcji traktować powinniśmy jako jedno zdarzenie, w którego w skład wchodzą te dwa elementy i które nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to jedna złożona transakcja mająca na celu przekazanie składników majątku na rzecz akcjonariusza w zamian za umorzenie akcji. Rozstrzygając kwestię tego, czy w zaistniałym stanie faktycznym istnieje obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług, konieczne jest sprawdzenie w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług, czy spełnione są warunki o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym.

Zgodnie więc z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju, a przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami, jak właściciel. I tak WSA w uzasadnieniu wyroku wyraźnie zaznaczył, iż odpłatność oznacza wykonanie czynności lub dostaw za wynagrodzeniem, gdzie kluczową kwestią jest związek pomiędzy dostawą lub usługą a zapłatą. W omawianym przypadku mamy do czynienia jednak z dobrowolnym umorzeniem udziałów, gdzie dochodzi do ich unicestwienia, co wyklucza uzyskania przez spółkę jakiegokolwiek przysporzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akcje otrzymane przez menedżerów w programie motywacyjnym – skutki podatkowe

Reasumując, czy zdarzenie opisane we wniosku jest odpłatną dostawą towaru w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 VAT-u? Nie. Zdarzenie to analizowane w całokształcie nie jest odpłatną dostawą towaru w rozumieniu powyższych przepisów. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny nie będąc osamotniony w tej decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Karuzela VAT. Oszustwo podatkowe męża nie implikuje winy żony

  Karuzela VAT. "Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona" – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w opublikowanym w dniu 27 września 2023 r. wyroku z dnia 9 sierpnia 2023 r.

  50 tys. USD za 1 bitcoina w styczniu 2024 roku? To możliwe, i to może nie być koniec wzrostów

  Wielu analityków rynkowych prognozuje, że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do stycznia 2024 roku. Ale ma to być tylko początek dużych wzrostów. Obecny spadek kursu tej kryptowaluty nie zmienia przewidywań, że przed bitcoinem otwiera się nowy rozdział życia. Przełom ma nastąpić w styczniu przyszłego roku i wówczas cyfrowa waluta będzie jeszcze bardziej zyskiwała na wartości.

  Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

  Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

  Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Kiedy 12,5% od najmu?

  Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  REKLAMA