reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy umorzenie akcji w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości podlega VAT

Czy umorzenie akcji w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości podlega VAT

Umorzenie akcji w zamian za przeniesienie własności nieruchomości wyłączone jest z opodatkowania podatkiem VAT. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 10 marca 2015 r. (I SA/Łd 1348/14). To kolejny wyrok, który potwierdza linię orzeczniczą sądów administracyjnych, jak i stanowisko prezentowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W sprawie rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny spółka akcyjna, której udziały miała inna spółka z o.o. rozważała umorzenie części akcji należących do spółki z o.o. w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Spółki te należały do tej samej grupy kapitałowej. Wnioskodawczyni, czyli spółka akcyjna była zdania, że zarówno na etapie umorzenia akcji, jak i dokonania wypłaty wynagrodzenia w formie rzeczowej za umorzone akcje, nie działa jako podatnik VAT, w związku z czym umorzenie oraz wypłata za umorzone udziały, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towaru i usług.

Koszty uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów (akcji) nabytych lub objętych w wyniku podziału spółki

Innego zdania był Dyrektor Izby Skarbowej działający z upoważnienia Ministra Finansów, który uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe i którego decyzja została przez spółkę zaskarżona.

WSA w Łodzi, do którego trafiła skarga na interpretację, przyznał spółce rację. W ramach reorganizacji w grupie kapitałowej, przeniesienie własności nieruchomości z tytułu umorzenia akcji traktować powinniśmy jako jedno zdarzenie, w którego w skład wchodzą te dwa elementy i które nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to jedna złożona transakcja mająca na celu przekazanie składników majątku na rzecz akcjonariusza w zamian za umorzenie akcji. Rozstrzygając kwestię tego, czy w zaistniałym stanie faktycznym istnieje obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług, konieczne jest sprawdzenie w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług, czy spełnione są warunki o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym.

Zgodnie więc z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju, a przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami, jak właściciel. I tak WSA w uzasadnieniu wyroku wyraźnie zaznaczył, iż odpłatność oznacza wykonanie czynności lub dostaw za wynagrodzeniem, gdzie kluczową kwestią jest związek pomiędzy dostawą lub usługą a zapłatą. W omawianym przypadku mamy do czynienia jednak z dobrowolnym umorzeniem udziałów, gdzie dochodzi do ich unicestwienia, co wyklucza uzyskania przez spółkę jakiegokolwiek przysporzenia.

Akcje otrzymane przez menedżerów w programie motywacyjnym – skutki podatkowe

Reasumując, czy zdarzenie opisane we wniosku jest odpłatną dostawą towaru w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 VAT-u? Nie. Zdarzenie to analizowane w całokształcie nie jest odpłatną dostawą towaru w rozumieniu powyższych przepisów. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny nie będąc osamotniony w tej decyzji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama