Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Powyższe wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 21 grudnia 2011 r., I SA/Gd 855/11.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, będącej oddziałem zagranicznego ubezpieczyciela. W ramach działalności ubezpieczeniowej prowadzonej na terytorium Polski zawierała ona z osobami wyjeżdżającymi za granicę umowy ubezpieczenia, w skład których wchodziła usługa assistance.
W rezultacie, ubezpieczony wyjeżdżający za granicę miał zapewnioną możliwość zwrócenia się do tzw. centrum obsługi klienta w zakresie usług zagwarantowanych mu w ramach assistance. Tym samym, na skutek zawarcia umowy ubezpieczenia, klient zyskiwał zapewnienie kompleksowej opieki medycznej poza granicami kraju, a także transport do wskazanego przez siebie miejsca, zawiadomienie rodziny, przewóz do lekarza itp. w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego (szkody).
Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wykonywana przez kontrahenta na rzecz spółki usługa jest usługą kompleksową stanowiącą element usługi ubezpieczeniowej i jako taka podlega zwolnieniu VAT?
Jakie czynności są zwolnione z VAT
Zdaniem organu podatkowego, usługi wykonywane na rzecz spółki nie są transakcjami ubezpieczeniowymi i nie spełniają wymogów zwolnienia przewidzianych w ustawie o VAT. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację.
Sąd uznał, że jeśli przedmiotowa usługa ma charakter kompleksowy i ma związek z powstaniem szkody, nie podlega VAT (jest zwolniona).
Zdaniem sądu, organ podatkowy nie przeanalizował charakteru usługi assistance w sposób prawidłowy. Zdaniem sądu, chodzi tu o zapewnienie kompleksowej opieki medycznej poza granicami kraju. Podmioty zagraniczne, działające na zlecenie spółki, nie robią nic co wykraczałoby poza zakres usługi assistance. Świadczenie to mieści się zatem w zakresie pojęciowym zwolnionej z VAT usługi ubezpieczeniowej.
Jarosław Kruszyński jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat