reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Usługi assistance wykonywane przez usługodawców – na mocy zawartych umów – w imieniu i na rzecz spółki stanowią niewątpliwie odrębną całość i są niezbędne do wykonania usługi ubezpieczeniowej przez zakład ubezpieczeń. Z całą pewnością są czynnościami ubezpieczeniowymi. Podlegają więc zwolnieniu z VAT.

Powyższe wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 21 grudnia 2011 r., I SA/Gd 855/11.

Sprawa dotyczyła spółki, będącej oddziałem zagranicznego ubezpieczyciela. W ramach działalności ubezpieczeniowej prowadzonej na terytorium Polski zawierała ona z osobami wyjeżdżającymi za granicę umowy ubezpieczenia, w skład których wchodziła usługa assistance.

W rezultacie, ubezpieczony wyjeżdżający za granicę miał zapewnioną możliwość zwrócenia się do tzw. centrum obsługi klienta w zakresie usług zagwarantowanych mu w ramach assistance. Tym samym, na skutek zawarcia umowy ubezpieczenia, klient zyskiwał  zapewnienie kompleksowej opieki medycznej poza granicami kraju, a także transport do wskazanego przez siebie miejsca, zawiadomienie rodziny, przewóz do lekarza itp. w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego (szkody).

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wykonywana przez kontrahenta na rzecz spółki usługa jest usługą kompleksową stanowiącą element usługi ubezpieczeniowej i jako taka podlega  zwolnieniu VAT?

Jakie czynności są zwolnione z VAT

Zdaniem organu podatkowego, usługi wykonywane na rzecz spółki nie są transakcjami ubezpieczeniowymi i nie spełniają wymogów zwolnienia przewidzianych w ustawie o VAT. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację.

Sąd uznał, że jeśli przedmiotowa usługa ma charakter kompleksowy i ma związek z powstaniem szkody, nie podlega VAT (jest zwolniona).

Zdaniem sądu, organ podatkowy nie przeanalizował charakteru usługi assistance w sposób prawidłowy. Zdaniem sądu, chodzi tu o zapewnienie kompleksowej opieki medycznej poza granicami kraju. Podmioty zagraniczne, działające na zlecenie spółki, nie robią nic co wykraczałoby poza zakres usługi assistance. Świadczenie to mieści się zatem w zakresie pojęciowym zwolnionej z VAT usługi ubezpieczeniowej.

Jarosław Kruszyński jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama