Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 11 lipca 2012 r., (nr ITPP1/443-529/12/KM) rozstrzygnął kwestię dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego i rezygnacji ze statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
Zwolnienie podmiotowe z VAT 2012
Od 1997 r. przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2008 r. podatnik zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą, nadal osiągając przychody z tytułu najmu lokalu, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, objęta obowiązkiem podatku od towarów i usług.
„Przychody” podatnika za minione lata nie przekroczyły limitów, o których mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z uwagi na powyższe podatnik zamierza z dniem 1 czerwca 2012 r. „powrócić” do zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Kiedy podatnik może „powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług” - z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy z początkiem nowego roku?
Organ podatkowy wykazał, że prawo do ponownego korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przysługuje wyłącznie od początku danego roku podatkowego, tj. od dnia 1 stycznia. Na powyższe wskazuje zapis w art. 113 ust. 11 ustawy: „po upływie roku, licząc od końca roku”. Zatem nie jest możliwy wybór zwolnienia od początku dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym.
Zwolnienie podmiotowe z VAT 2013 - czy zostanie limit 150 tys. zł?
Reasumując zdanie organu podatkowego należy stwierdzić, że biorąc pod uwagę, że zarejestrowanym od 1997 r. czynny podatnik podatku od towarów i usług uzyskuje wyłącznie obrót z tytułu wynajmu lokalu, którego wysokość nie przekracza określonych ww. przepisami limitów, to pomimo, iż miał on możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2012 r., w sytuacji, gdy nie skorzystano z tego prawa, ponowny wybór zwolnienia będzie możliwy dopiero od dnia 1 stycznia 2013 r.
Piotr Wesołowski, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat