reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT 2014 - podmiotowe, czy przedmiotowe?

Zwolnienie z VAT 2014 - podmiotowe, czy przedmiotowe?

Od 2014 roku, zwolnienie z VAT do 150 000 zł nie jest formalnie zwolnieniem podmiotowym. Zgodnie z ze zmienionym art. 113 ustawy o VAT jest to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników. Inny sposób wyliczenia limitu, czy zmiany dotyczące sprzedaży własnego samochodu osobowego są dla podatników częściowo korzystne.

Od 2014 r. podatnikowi przysługuje zasadniczo prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT-em, jeśli wartość jego opodatkowanej sprzedaży nie przekroczy w ciągu roku podatkowego 150 000 zł. Nie wszystkie jednak transakcję są brane pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. W 2014 r. zmienia się lista sprzedaży, której podatnik nie wliczy do limitu.


Polecamy: Podatki 2014 – ustawa o VAT – stan prawny od 1 kwietnia 2014 r.


Bez WDT czy sprzedaży wysyłkowej

Od 1 stycznia 2014 r. odetchnęli przedsiębiorcy dokonujący obrotu z zagranicą. Do limitu sprzedaży dla zwolnienia z podatku od towarów i usług podatnik nie uwzględnia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz na terytorium kraju, odpłatnej dostawy towarów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Jak do tej pory, nie uwzględnia się także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, ale - co stanowi niekorzystną różnicę - do limitu podatnik musi od 2014 r. wliczać obrót z transakcji związanych z nieruchomościami, usług z art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 oraz usług ubezpieczeniowych, jeśli wszystkie te czynności nie mają charakteru usług pomocniczych.

Wyłączone z limitu w 2013 r.

Wyłączone z limitu w 2014 r.

  • odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku,
  • odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
  • sprzedaży produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego, korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej – w przypadku prowadzenia przez tego rolnika ryczałtowego także działalności innej niż działalność rolnicza
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
  • odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, z wyjątkiem:
  1. transakcji związanych z nieruchomościami
  2. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41,
  3. usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych,

  • odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 03.07.2014

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienie z VAT 2014 do 150.000,- zł - podmiotowe, czy przedmiotowe?
Zwolnienie z VAT 2014 do 150.000,- zł - podmiotowe, czy przedmiotowe?

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama