reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czynności wykonywane przez spółdzielnie

Czynności wykonywane przez spółdzielnie

Zwolnione z VAT są jedynie czynności, za które pobierane są opłaty tzw. czynszowe, wymagane od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, związane z lokalami mieszkalnymi.

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy o własności lokali. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu tej ustawy jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Zwolnione od podatku będą zatem czynności związane z:
- eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,
- zobowiązaniami spółdzielni z innych tytułów,
- eksploatacją i utrzymaniem lokali członków spółdzielni będących właścicielami lokali,
- eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych,
- innymi kosztami zarządu związanymi z nieruchomościami wspólnymi,
- działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię stanowiące element opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli cała kwota należna z tytułu sprzedaży lub świadczenia usługi pomniejszona o kwotę podatku VAT.

Podstawą opodatkowania stanowi zatem - cały czynsz (w skład którego mogą wchodzić także opłaty z tytułu zużycia wody oraz wywozu nieczystości, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości, opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, niezależnie od udokumentowania sposobu przyjętej kwoty podatku od nieruchomości i jego wielkości, łącznie z innymi kosztami - czyli cała kwota należna z tytułu usługi).

Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy.

Podstawa prawna: art. 19 ust 13 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama