| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN

Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN

Zgodnie z ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł (w 2010 r. limit ten wzrośnie do 100 tys. zł).

Do wartości sprzedaży nie wlicza się:

1) kwoty podatku, jeżeli sprzedaż taka podlegała opodatkowaniu VAT,

2) odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, czyli sprzedaży, która gdyby była wykonywana poza zwolnieniem podmiotowym korzystałaby i tak ze zwolnienia od podatku (zwolnienie przedmiotowe),

3) wartości dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, niezależnie od wartości tych towarów,

4) wartości sprzedaży (wydaje się, iż powinno być dostawy) produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez rolnika ryczałtowego działalności rolniczej, jeśli podatnik ryczałtowy korzysta w tym zakresie ze zwolnienia od VAT.

Płatnicy występują w roli pośredników dokonujących sprzedaży i płatności podatku w imieniu podatnika. Oznacza to, zatem, iż na gruncie ustawy o VAT, zasady opodatkowania, które odnoszą się do samych podatników - odnoszą się także do płatników.

Jeżeli zatem podatnik, w stosunku, do którego organ egzekucyjny lub komornik sądowy prowadzi egzekucję, jest podatnikiem VAT zwolnionym - obowiązek naliczenia przez organ egzekucyjny lub komornika podatku VAT nie wystąpi.

Jeżeli jednak podatnik ten jest podatnikiem VAT zwolnionym z uwagi na nieprzekroczenie kwoty limitu obrotu wiążącego się z koniecznością odprowadzania do budżetu podatku (art. 113 ustawy o VAT), zaś obrót dokonany przez organy egzekucyjne lub komorników spowoduje przekroczenie tego limitu - skutki tego zdarzenia będą identyczne, jak w przypadku, gdyby dokonał ich sam podatnik.

Podstawa prawna: art. 113 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »