Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN
REKLAMA
REKLAMA
Do wartości sprzedaży nie wlicza się:
1) kwoty podatku, jeżeli sprzedaż taka podlegała opodatkowaniu VAT,
2) odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, czyli sprzedaży, która gdyby była wykonywana poza zwolnieniem podmiotowym korzystałaby i tak ze zwolnienia od podatku (zwolnienie przedmiotowe),
3) wartości dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, niezależnie od wartości tych towarów,
4) wartości sprzedaży (wydaje się, iż powinno być dostawy) produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez rolnika ryczałtowego działalności rolniczej, jeśli podatnik ryczałtowy korzysta w tym zakresie ze zwolnienia od VAT.
REKLAMA
Płatnicy występują w roli pośredników dokonujących sprzedaży i płatności podatku w imieniu podatnika. Oznacza to, zatem, iż na gruncie ustawy o VAT, zasady opodatkowania, które odnoszą się do samych podatników - odnoszą się także do płatników.
Jeżeli zatem podatnik, w stosunku, do którego organ egzekucyjny lub komornik sądowy prowadzi egzekucję, jest podatnikiem VAT zwolnionym - obowiązek naliczenia przez organ egzekucyjny lub komornika podatku VAT nie wystąpi.
Jeżeli jednak podatnik ten jest podatnikiem VAT zwolnionym z uwagi na nieprzekroczenie kwoty limitu obrotu wiążącego się z koniecznością odprowadzania do budżetu podatku (art. 113 ustawy o VAT), zaś obrót dokonany przez organy egzekucyjne lub komorników spowoduje przekroczenie tego limitu - skutki tego zdarzenia będą identyczne, jak w przypadku, gdyby dokonał ich sam podatnik.
Podstawa prawna: art. 113 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat