Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji , kiedy istnieje możliwość częściowego odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodu osobowego, późniejsze jego zbycie nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku , skoro przy nabyciu tego samochodu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
W przypadku sprzedaży czy likwidacji należy rozliczyć pozostałe odpisy amortyzacyjne.
REKLAMA
Z chwilą definitywnego zaprzestania wykorzystywania majątku trwałego należy również zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zaprzestanie tymczasowe, np. z powodu remontu czy przerwy w pracy, nie nakłada takiego obowiązku, z wyjątkiem środków trwałych wykorzystywanych sezonowo.
W przypadku definitywnego zaprzestania wykorzystywania majątku trwałego z powodu:
1) zbycia;
2) likwidacji;
3) innej utraty
pozostałe odpisy amortyzacyjne (części które nie była przedmiotem amortyzacji) powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku majątku całkowicie zamortyzowanego takich dodatkowych kosztów nie będzie.
Inwestycje w obcych środkach trwałych to ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, albo polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego (Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 19.02.2009, IPPB1/415-1291/08-6/JB).
Podstawa prawna: art. 43 ust 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat