reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności bez VAT

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności bez VAT

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej stanowi odpłatną dostawę towarów, jednak taka czynność nie może być uznana za działalność gospodarczą w świetle ustawy VAT. Z tego względu nie powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Takie stanowisko zawiera interpretacja indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2016 r., sygn. ILPP2/4512-1-250/16-5/OA.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; dalej: ustawa VAT), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

VAT od przekazania samochodu na cele osobiste

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego - rozliczenie VAT

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie. Po pierwsze, dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Dostawa towaru podlega opodatkowaniu gdy jest wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Według Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu „(…) jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą (…) wnioskodawca dokonując sprzedaży samochodu wycofanego uprzednio z działalności gospodarczej nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, że sprzedaż przez Wnioskodawcę przedmiotowego majątku prywatnego (po wycofaniu go z działalności gospodarczej) stanowi zwykłe wykonywanie prawa własności”.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Sprzedaż samochodu (jednorazowa lub o charakterze okazjonalnym) wycofanego z działalności gospodarczej stanowi odpłatną dostawę towarów, jednak taka czynność nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy VAT. Z tego powodu nie powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT.

Autor: Paweł Kula, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.12.2016

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności bez VAT
Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności bez VAT

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama