REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System Dwustronnej Wymiany Informacji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

SPIS TREŚCI




Cztery aktualne wersje
Niestety, problemy z wysyłką automatyczną dokumentów z programu „Płatnik” spowodowały, że w chwili obecnej mamy cztery równolegle funkcjonujące i aktualne wersje programu:
1) Wersja 6.03.001 – ze stycznia br., bez aktywnych bibliotek SDWI. Do końca lipca za pomocą tej wersji można było wysyłać swoje dokumenty na serwery wrocławskie. Ta wersja pozwala również na wydruk dokumentów w celu złożenia w formie papierowej w terenowych jednostkach ZUS. Płatnicy składek, którzy korzystają właśnie z papierowej formy składania dokumentów, nie muszą od 1 sierpnia instalować pakietów aktywujących SDWI. Dokumenty drukowane i składane w wersji 6.03.001 będą przyjmowane na stanowiskach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2) Wersja 6.03.001B – z kwietnia br., powstała po zainstalowaniu pakietu oznaczonego literką „B”, aktywującego SDWI. Ta wersja pozwala już przekazywać dokumenty w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji do ośrodków: gdańskiego i warszawskiego. W związku ze stwierdzeniem problemów z wysyłką większych zestawów (pojawiający się komunikat o przekroczonym limicie czasu nawiązania połączenia z serwerem) przygotowano kolejne wersje pakietów aktywujących. Jednak użytkownicy, którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas wysyłki swoich dokumentów, mogą spokojnie korzystać z wersji „B”, nie instalując kolejnych pakietów.
3) Wersja 6.03.001D – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersję 6.03.001B pakietu poprawek oznaczonych literką „D”. Instalacja poprawek miała na celu wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
4) Wersja 6.03.001E – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersje: 6.03.001, 6.03.001B lub 6.03.001D pakietu aktywującego SDWI oznaczonego literką „E”. Instalacja poprawek miała na celu, podobnie jak w przypadku wersji „D”, wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
Instalacja pakietu
Instalacja pakietu jest rzeczą bardzo prostą i nie wymaga większych umiejętności. Należy ściągnąć interesujący nas pakiet ze stron internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) i uruchomić, klikając dwukrotnie na ściągnięty uprzednio plik. Sama instalacja przebiegnie praktycznie bez naszego udziału.
 
Uwaga, jeśli posługiwaliśmy się do tej pory wersją „Płatnika” 6.03.001, nie należy ściągać i instalować jeszcze raz całego programu!
 
Rys. 1. Wystarczy wcisnąć „Dalej”, by zainstalować pakiet aktualizujący.


Po zainstalowaniu pakietu należy uruchomić program, w menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznaczyć checkbox „System Dwustronnej Wymiany Informacji” i wybrać sposób przekazywania dokumentów.

Wysyłka samodzielna
W sytuacji gdy zachodzi obawa o skuteczne wysyłanie dokumentów w sposób automatyczny, należy przyjrzeć się najskuteczniejszej metodzie dostarczania elektronicznych dokumentów do ZUS, czyli tzw. metodzie samodzielnej.
Jest to niewątpliwie metoda niezawodna, ale wymagająca większej znajomości środowiska Windows niż w przypadku wysyłki automatycznej.
Na wszelki wypadek przypomnę więc, jak krok po kroku wygląda wysyłka samodzielna dokumentów do ZUS. W Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji pierwszy krok to odpowiednie skonfigurowanie przeglądarki internetowej.
 
Aby skonfigurować przeglądarkę Internet Explorer, wykonaj następujące czynności:
1. Sprawdź siłę szyfrowania przeglądarki internetowej (możesz to zrobić w oknie głównym swojej przeglądarki internetowej, wybierając menu górne „Pomoc” i „IE – informacje”). Siła szyfrowania przeglądarki musi być 128 KB. W razie potrzeby zainstaluj nowszą wersję Internet Explorera.
2. Uruchom „Płatnika” i w widoku „Przekaz elektroniczny” – „Ceryfikaty” zaznacz certyfikat płatnika i z menu górnego „Narzędzia” wybierz „Eksportuj parę kluczy do pliku” (rys. 2). Ustalając hasło do pary kluczy, najlepiej użyć tego samego hasła, które chroni nasz klucz prywatny.
 
Rys. 2. Dysponując parą kluczy, możesz skonfigurować później przeglądarkę internetową.


3. Wyeksportuj do pliku także aktualne certyfikaty nadrzędne o numerach seryjnych 13, 19 oraz aktualne certyfikaty zewnętrzne Centrum Certyfikacji o numerach seryjnych 17, 21 (należy zaznaczyć odpowiedni certyfikat i z menu wybranego prawym klawiszem myszy kliknąć „Zapisz do pliku”).
4. Kliknij prawy klawisz myszy na ikonie uruchomiającej przeglądarkę Internet Exporer i wybierz „Właściwości”.
5. Przejdź na zakładkę „Zawartość” i kliknij przycisk „Certyfikaty” (rys. 3).
 
Rys. 3. Kliknij przycisk „Certyfikaty”.


6. Kliknij przycisk „Importuj” i za pomocą kreatora wybierz plik zapisanego wcześniej certyfikatu nadrzędnego o numerze seryjnym 13.
7. Zakończ procedurę dodania certyfikatu do magazynu głównego przeglądarki internetowej (rys. 4).
 
Rys. 4. Dodaj wskazany certyfikat do magazynu głównego.


8. Powtórz te same czynności dla pozostałych certyfikatów, dodając na końcu do magazynu certyfikatów w przeglądarce internetowej wyeksportowanej wcześniej z „Płatnika” parę kluczy. Przy rejestrowaniu pary kluczy w przeglądarce możesz sobie ustalić, aby przy każdorazowym użyciu w przeglądarce pary kluczy aplikacja prosiła nas o podanie hasła.
 
UWAGA!
Konfiguracja przeglądarki jest czynnością jednorazową i nie wymaga powtarzania przed każdorazowym wysyłaniem dokumentów.
 
Kolej na sam proces wysyłania:
1. Teraz w programie „Płatnik” przygotuj właściwe dokumenty i stwórz z nich zestaw.
2. W menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznacz jako sposób dostarczania dokumentów: „Wysyłkę samodzielną”.
3. Wróć do swojego nowo wprowadzonego zestawu i wciśnij przycisk „Wyślij”.
4. Na polecenie programu włóż do stacji dyskietkę z kluczem prywatnym i podaj do niego hasło.
5. Program nakaże Ci teraz zapisać zaszyfrowany plik z dokumentami. Zwróć uwagę na to, jak się ten plik nazywa i w jakim katalogu zostanie zapisany. Odnalezienie tego pliku będzie później niezbędne przed właściwym wysłaniem dokumentów. Zestaw dokumentów zmieni w tym momencie status na Wysłany.
6. Zminimalizuj „Płatnika” i uruchom okno przeglądarki internetowej. W pasku adresu wybierz lub wpisz:  
https://www.sdwi.gdansk.zus.pl lub https://www.sdwi.warszawa.zus.pl.
Przed wejściem na tę stronę przeglądarka poprosi Cię o potwierdzenie zgodności certyfikatu użytkownika. Po wybraniu certyfikatu znajdziesz się w tzw. swojej skrytce, do której dostęp będą mieć wyłącznie osoby korzystające z przeglądarki internetowej z zarejestrowanym certyfikatem użytkownika (naszą parą kluczy). Pamiętaj, że wygląd i zawartość Twojej skrytki zawsze będzie taka sama, niezależnie czy wybierzesz serwer SDWI Gdańsk, Warszawa czy Wrocław. Wygląd strony powitalnej skrytki przedstawia rys. 5.
 
Rys. 5. Tak wygląda skrytka każdego płatnika, który przystąpi do SDWI.


7. Kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca wysyłanie dokumentów elektronicznych do ZUS”.
8. Na stronie wysyłania dokumentów znajdź przycisk „Wybierz”, wciśnij go i w oknach systemu operacyjnego znajdź i zaznacz wcześniej zapisany zaszyfrowany plik z dokumentami.
9. Po wybraniu pliku do wysłania nie pozostaje nic innego jak wciśnięcie przycisku „Wyślij” (rys. 6).
 
Rys. 6. Wybieramy plik do wysłania i wciskamy przycisk „Wyślij”.


10. Po przekazaniu na serwer ZUS pliku z dokumentami wyświetli się identyfikator potwierdzenia, czyli unikalny, niepowtarzalny numer powiązany z określoną przesyłką.
11. Zaznacz całość identyfikatora i skopiuj go.
12. Przejdź do „Płatnika”, otwórz wysłany przed chwilą zestaw dokumentów i w tym zestawie z menu „Narzędzia” wybierz „Wprowadź identyfikator przesyłki”. Następnie wklej w wyświetlone pole skopiowany wcześniej identyfikator.
13. Za jakiś czas (potwierdzenie przyjęcia dokumentów do przetworzenia może być dostępne w czasie od kilku minut do nawet kilkunastu godzin) wróć do swojej skrytki, kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca odbieranie dokumentów elektronicznych z ZUS”.
14. Znajdziesz tu listę przygotowanych przez ZUS przesyłek dla Ciebie. Zaznacz tę przesyłkę, przy której znajdziesz znany Ci identyfikator. Kliknij przycisk „Pobierz przesyłkę” i zapisz ją w wybranej przez Ciebie lokalizacji na dysku twardym.
15. Następnie wróć do „Płatnika” i otwórz wysłany przez Ciebie zestaw dokumentów. Z menu „Narzędzia” wybierz polecenie „Rejestruj potwierdzenie z pliku” i w oknach środowiska Windows wskaż zapisany przed chwilą plik potwierdzenia. Jeszcze tylko program poprosi o dyskietkę z kluczem i podpis elektroniczny i cały proces mamy za sobą.
 
Jak widać, wysyłka samodzielna jest bardziej skomplikowana od automatycznej, ale tak jak pisałem wcześniej – wykonana prawidłowo – jest niezawodna i może okazać się jedynym ratunkiem w momencie, gdy inne sposoby zawiodą, a termin dostarczenia dokumentów do ZUS w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji zacznie zbliżać się nieubłaganie.
 
KOMUNIKAT ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie informuje, że ze względu na intensywne wykorzystywanie przez płatników składek serwisu przyjmowania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych, dostępnego pod adresem: http://www.dokumenty.wroclaw.zus.pl, przedłuża jego funkcjonowanie po 1 sierpnia 2005 r. Zamknięcie tego serwisu odbędzie się w późniejszym terminie, który będzie uzależniony od dynamiki przechodzenia jego użytkowników na nowy sposób przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI).
 
Komunikat ten oznacza, że ZUS wciąż pozostawia furtkę w postaci sprawdzonego kanału i serwerów wrocławskich. Czyli jeszcze przez jakiś czas, w razie problemów z SDWI opisanych w artykule, będzie można z tej furtki skorzystać.

Łukasz Kowalczyk
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

Nowe tachografy nie aż tak inteligentne jak zakładano. Na jakie błędy muszą uważać kierowcy i firmy transportowe?

Od 19 sierpnia 2025 roku w przewozach międzynarodowych w UE wymagane będą już wyłącznie najnowsze tachografy inteligentne często oznaczane jako tachografy G2V2, czyli druga wersja tachografów inteligentnych. Obecnie w transporcie międzynarodowym stanowią one już większość tachografów. Choć nowe urządzenia rejestrujące miały za zadanie ułatwiać pracę firmom transportowym, to jednak są zawodne i mogą powodować wiele trudności przy rozliczaniu i kontroli czasu pracy kierowców. Na jakie błędy nowych smart tachografów trzeba uważać i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

REKLAMA

Patologiczna prywatyzacja majątku firm? Rada Przedsiębiorców wzywa rząd do pilnych zmian w prawie

Rada Przedsiębiorców alarmuje: niekontrolowane postępowania upadłościowe sprzyjają nadużyciom i grabieży majątku firm. W liście do premiera Donalda Tuska organizacja apeluje o zmiany legislacyjne, które mają zakończyć nieformalny system patologicznej prywatyzacji i chronić interes publiczny.

Jak korzystać w praktyce z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

REKLAMA