REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System Dwustronnej Wymiany Informacji

REKLAMA

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

SPIS TREŚCI




Cztery aktualne wersje
Niestety, problemy z wysyłką automatyczną dokumentów z programu „Płatnik” spowodowały, że w chwili obecnej mamy cztery równolegle funkcjonujące i aktualne wersje programu:
1) Wersja 6.03.001 – ze stycznia br., bez aktywnych bibliotek SDWI. Do końca lipca za pomocą tej wersji można było wysyłać swoje dokumenty na serwery wrocławskie. Ta wersja pozwala również na wydruk dokumentów w celu złożenia w formie papierowej w terenowych jednostkach ZUS. Płatnicy składek, którzy korzystają właśnie z papierowej formy składania dokumentów, nie muszą od 1 sierpnia instalować pakietów aktywujących SDWI. Dokumenty drukowane i składane w wersji 6.03.001 będą przyjmowane na stanowiskach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2) Wersja 6.03.001B – z kwietnia br., powstała po zainstalowaniu pakietu oznaczonego literką „B”, aktywującego SDWI. Ta wersja pozwala już przekazywać dokumenty w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji do ośrodków: gdańskiego i warszawskiego. W związku ze stwierdzeniem problemów z wysyłką większych zestawów (pojawiający się komunikat o przekroczonym limicie czasu nawiązania połączenia z serwerem) przygotowano kolejne wersje pakietów aktywujących. Jednak użytkownicy, którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas wysyłki swoich dokumentów, mogą spokojnie korzystać z wersji „B”, nie instalując kolejnych pakietów.
3) Wersja 6.03.001D – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersję 6.03.001B pakietu poprawek oznaczonych literką „D”. Instalacja poprawek miała na celu wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
4) Wersja 6.03.001E – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersje: 6.03.001, 6.03.001B lub 6.03.001D pakietu aktywującego SDWI oznaczonego literką „E”. Instalacja poprawek miała na celu, podobnie jak w przypadku wersji „D”, wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
Instalacja pakietu
Instalacja pakietu jest rzeczą bardzo prostą i nie wymaga większych umiejętności. Należy ściągnąć interesujący nas pakiet ze stron internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) i uruchomić, klikając dwukrotnie na ściągnięty uprzednio plik. Sama instalacja przebiegnie praktycznie bez naszego udziału.
 
Uwaga, jeśli posługiwaliśmy się do tej pory wersją „Płatnika” 6.03.001, nie należy ściągać i instalować jeszcze raz całego programu!
 
Rys. 1. Wystarczy wcisnąć „Dalej”, by zainstalować pakiet aktualizujący.


Po zainstalowaniu pakietu należy uruchomić program, w menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznaczyć checkbox „System Dwustronnej Wymiany Informacji” i wybrać sposób przekazywania dokumentów.

Wysyłka samodzielna
W sytuacji gdy zachodzi obawa o skuteczne wysyłanie dokumentów w sposób automatyczny, należy przyjrzeć się najskuteczniejszej metodzie dostarczania elektronicznych dokumentów do ZUS, czyli tzw. metodzie samodzielnej.
Jest to niewątpliwie metoda niezawodna, ale wymagająca większej znajomości środowiska Windows niż w przypadku wysyłki automatycznej.
Na wszelki wypadek przypomnę więc, jak krok po kroku wygląda wysyłka samodzielna dokumentów do ZUS. W Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji pierwszy krok to odpowiednie skonfigurowanie przeglądarki internetowej.
 
Aby skonfigurować przeglądarkę Internet Explorer, wykonaj następujące czynności:
1. Sprawdź siłę szyfrowania przeglądarki internetowej (możesz to zrobić w oknie głównym swojej przeglądarki internetowej, wybierając menu górne „Pomoc” i „IE – informacje”). Siła szyfrowania przeglądarki musi być 128 KB. W razie potrzeby zainstaluj nowszą wersję Internet Explorera.
2. Uruchom „Płatnika” i w widoku „Przekaz elektroniczny” – „Ceryfikaty” zaznacz certyfikat płatnika i z menu górnego „Narzędzia” wybierz „Eksportuj parę kluczy do pliku” (rys. 2). Ustalając hasło do pary kluczy, najlepiej użyć tego samego hasła, które chroni nasz klucz prywatny.
 
Rys. 2. Dysponując parą kluczy, możesz skonfigurować później przeglądarkę internetową.


3. Wyeksportuj do pliku także aktualne certyfikaty nadrzędne o numerach seryjnych 13, 19 oraz aktualne certyfikaty zewnętrzne Centrum Certyfikacji o numerach seryjnych 17, 21 (należy zaznaczyć odpowiedni certyfikat i z menu wybranego prawym klawiszem myszy kliknąć „Zapisz do pliku”).
4. Kliknij prawy klawisz myszy na ikonie uruchomiającej przeglądarkę Internet Exporer i wybierz „Właściwości”.
5. Przejdź na zakładkę „Zawartość” i kliknij przycisk „Certyfikaty” (rys. 3).
 
Rys. 3. Kliknij przycisk „Certyfikaty”.


6. Kliknij przycisk „Importuj” i za pomocą kreatora wybierz plik zapisanego wcześniej certyfikatu nadrzędnego o numerze seryjnym 13.
7. Zakończ procedurę dodania certyfikatu do magazynu głównego przeglądarki internetowej (rys. 4).
 
Rys. 4. Dodaj wskazany certyfikat do magazynu głównego.


8. Powtórz te same czynności dla pozostałych certyfikatów, dodając na końcu do magazynu certyfikatów w przeglądarce internetowej wyeksportowanej wcześniej z „Płatnika” parę kluczy. Przy rejestrowaniu pary kluczy w przeglądarce możesz sobie ustalić, aby przy każdorazowym użyciu w przeglądarce pary kluczy aplikacja prosiła nas o podanie hasła.
 
UWAGA!
Konfiguracja przeglądarki jest czynnością jednorazową i nie wymaga powtarzania przed każdorazowym wysyłaniem dokumentów.
 
Kolej na sam proces wysyłania:
1. Teraz w programie „Płatnik” przygotuj właściwe dokumenty i stwórz z nich zestaw.
2. W menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznacz jako sposób dostarczania dokumentów: „Wysyłkę samodzielną”.
3. Wróć do swojego nowo wprowadzonego zestawu i wciśnij przycisk „Wyślij”.
4. Na polecenie programu włóż do stacji dyskietkę z kluczem prywatnym i podaj do niego hasło.
5. Program nakaże Ci teraz zapisać zaszyfrowany plik z dokumentami. Zwróć uwagę na to, jak się ten plik nazywa i w jakim katalogu zostanie zapisany. Odnalezienie tego pliku będzie później niezbędne przed właściwym wysłaniem dokumentów. Zestaw dokumentów zmieni w tym momencie status na Wysłany.
6. Zminimalizuj „Płatnika” i uruchom okno przeglądarki internetowej. W pasku adresu wybierz lub wpisz:  
https://www.sdwi.gdansk.zus.pl lub https://www.sdwi.warszawa.zus.pl.
Przed wejściem na tę stronę przeglądarka poprosi Cię o potwierdzenie zgodności certyfikatu użytkownika. Po wybraniu certyfikatu znajdziesz się w tzw. swojej skrytce, do której dostęp będą mieć wyłącznie osoby korzystające z przeglądarki internetowej z zarejestrowanym certyfikatem użytkownika (naszą parą kluczy). Pamiętaj, że wygląd i zawartość Twojej skrytki zawsze będzie taka sama, niezależnie czy wybierzesz serwer SDWI Gdańsk, Warszawa czy Wrocław. Wygląd strony powitalnej skrytki przedstawia rys. 5.
 
Rys. 5. Tak wygląda skrytka każdego płatnika, który przystąpi do SDWI.


7. Kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca wysyłanie dokumentów elektronicznych do ZUS”.
8. Na stronie wysyłania dokumentów znajdź przycisk „Wybierz”, wciśnij go i w oknach systemu operacyjnego znajdź i zaznacz wcześniej zapisany zaszyfrowany plik z dokumentami.
9. Po wybraniu pliku do wysłania nie pozostaje nic innego jak wciśnięcie przycisku „Wyślij” (rys. 6).
 
Rys. 6. Wybieramy plik do wysłania i wciskamy przycisk „Wyślij”.


10. Po przekazaniu na serwer ZUS pliku z dokumentami wyświetli się identyfikator potwierdzenia, czyli unikalny, niepowtarzalny numer powiązany z określoną przesyłką.
11. Zaznacz całość identyfikatora i skopiuj go.
12. Przejdź do „Płatnika”, otwórz wysłany przed chwilą zestaw dokumentów i w tym zestawie z menu „Narzędzia” wybierz „Wprowadź identyfikator przesyłki”. Następnie wklej w wyświetlone pole skopiowany wcześniej identyfikator.
13. Za jakiś czas (potwierdzenie przyjęcia dokumentów do przetworzenia może być dostępne w czasie od kilku minut do nawet kilkunastu godzin) wróć do swojej skrytki, kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca odbieranie dokumentów elektronicznych z ZUS”.
14. Znajdziesz tu listę przygotowanych przez ZUS przesyłek dla Ciebie. Zaznacz tę przesyłkę, przy której znajdziesz znany Ci identyfikator. Kliknij przycisk „Pobierz przesyłkę” i zapisz ją w wybranej przez Ciebie lokalizacji na dysku twardym.
15. Następnie wróć do „Płatnika” i otwórz wysłany przez Ciebie zestaw dokumentów. Z menu „Narzędzia” wybierz polecenie „Rejestruj potwierdzenie z pliku” i w oknach środowiska Windows wskaż zapisany przed chwilą plik potwierdzenia. Jeszcze tylko program poprosi o dyskietkę z kluczem i podpis elektroniczny i cały proces mamy za sobą.
 
Jak widać, wysyłka samodzielna jest bardziej skomplikowana od automatycznej, ale tak jak pisałem wcześniej – wykonana prawidłowo – jest niezawodna i może okazać się jedynym ratunkiem w momencie, gdy inne sposoby zawiodą, a termin dostarczenia dokumentów do ZUS w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji zacznie zbliżać się nieubłaganie.
 
KOMUNIKAT ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie informuje, że ze względu na intensywne wykorzystywanie przez płatników składek serwisu przyjmowania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych, dostępnego pod adresem: http://www.dokumenty.wroclaw.zus.pl, przedłuża jego funkcjonowanie po 1 sierpnia 2005 r. Zamknięcie tego serwisu odbędzie się w późniejszym terminie, który będzie uzależniony od dynamiki przechodzenia jego użytkowników na nowy sposób przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI).
 
Komunikat ten oznacza, że ZUS wciąż pozostawia furtkę w postaci sprawdzonego kanału i serwerów wrocławskich. Czyli jeszcze przez jakiś czas, w razie problemów z SDWI opisanych w artykule, będzie można z tej furtki skorzystać.

Łukasz Kowalczyk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA