REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System Dwustronnej Wymiany Informacji

REKLAMA

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

SPIS TREŚCI
Cztery aktualne wersje
Niestety, problemy z wysyłką automatyczną dokumentów z programu „Płatnik” spowodowały, że w chwili obecnej mamy cztery równolegle funkcjonujące i aktualne wersje programu:
1) Wersja 6.03.001 – ze stycznia br., bez aktywnych bibliotek SDWI. Do końca lipca za pomocą tej wersji można było wysyłać swoje dokumenty na serwery wrocławskie. Ta wersja pozwala również na wydruk dokumentów w celu złożenia w formie papierowej w terenowych jednostkach ZUS. Płatnicy składek, którzy korzystają właśnie z papierowej formy składania dokumentów, nie muszą od 1 sierpnia instalować pakietów aktywujących SDWI. Dokumenty drukowane i składane w wersji 6.03.001 będą przyjmowane na stanowiskach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2) Wersja 6.03.001B – z kwietnia br., powstała po zainstalowaniu pakietu oznaczonego literką „B”, aktywującego SDWI. Ta wersja pozwala już przekazywać dokumenty w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji do ośrodków: gdańskiego i warszawskiego. W związku ze stwierdzeniem problemów z wysyłką większych zestawów (pojawiający się komunikat o przekroczonym limicie czasu nawiązania połączenia z serwerem) przygotowano kolejne wersje pakietów aktywujących. Jednak użytkownicy, którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas wysyłki swoich dokumentów, mogą spokojnie korzystać z wersji „B”, nie instalując kolejnych pakietów.
3) Wersja 6.03.001D – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersję 6.03.001B pakietu poprawek oznaczonych literką „D”. Instalacja poprawek miała na celu wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
4) Wersja 6.03.001E – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersje: 6.03.001, 6.03.001B lub 6.03.001D pakietu aktywującego SDWI oznaczonego literką „E”. Instalacja poprawek miała na celu, podobnie jak w przypadku wersji „D”, wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
Instalacja pakietu
Instalacja pakietu jest rzeczą bardzo prostą i nie wymaga większych umiejętności. Należy ściągnąć interesujący nas pakiet ze stron internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) i uruchomić, klikając dwukrotnie na ściągnięty uprzednio plik. Sama instalacja przebiegnie praktycznie bez naszego udziału.
 
Uwaga, jeśli posługiwaliśmy się do tej pory wersją „Płatnika” 6.03.001, nie należy ściągać i instalować jeszcze raz całego programu!
 
Rys. 1. Wystarczy wcisnąć „Dalej”, by zainstalować pakiet aktualizujący.


Po zainstalowaniu pakietu należy uruchomić program, w menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznaczyć checkbox „System Dwustronnej Wymiany Informacji” i wybrać sposób przekazywania dokumentów.

Wysyłka samodzielna
W sytuacji gdy zachodzi obawa o skuteczne wysyłanie dokumentów w sposób automatyczny, należy przyjrzeć się najskuteczniejszej metodzie dostarczania elektronicznych dokumentów do ZUS, czyli tzw. metodzie samodzielnej.
Jest to niewątpliwie metoda niezawodna, ale wymagająca większej znajomości środowiska Windows niż w przypadku wysyłki automatycznej.
Na wszelki wypadek przypomnę więc, jak krok po kroku wygląda wysyłka samodzielna dokumentów do ZUS. W Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji pierwszy krok to odpowiednie skonfigurowanie przeglądarki internetowej.
 
Aby skonfigurować przeglądarkę Internet Explorer, wykonaj następujące czynności:
1. Sprawdź siłę szyfrowania przeglądarki internetowej (możesz to zrobić w oknie głównym swojej przeglądarki internetowej, wybierając menu górne „Pomoc” i „IE – informacje”). Siła szyfrowania przeglądarki musi być 128 KB. W razie potrzeby zainstaluj nowszą wersję Internet Explorera.
2. Uruchom „Płatnika” i w widoku „Przekaz elektroniczny” – „Ceryfikaty” zaznacz certyfikat płatnika i z menu górnego „Narzędzia” wybierz „Eksportuj parę kluczy do pliku” (rys. 2). Ustalając hasło do pary kluczy, najlepiej użyć tego samego hasła, które chroni nasz klucz prywatny.
 
Rys. 2. Dysponując parą kluczy, możesz skonfigurować później przeglądarkę internetową.


3. Wyeksportuj do pliku także aktualne certyfikaty nadrzędne o numerach seryjnych 13, 19 oraz aktualne certyfikaty zewnętrzne Centrum Certyfikacji o numerach seryjnych 17, 21 (należy zaznaczyć odpowiedni certyfikat i z menu wybranego prawym klawiszem myszy kliknąć „Zapisz do pliku”).
4. Kliknij prawy klawisz myszy na ikonie uruchomiającej przeglądarkę Internet Exporer i wybierz „Właściwości”.
5. Przejdź na zakładkę „Zawartość” i kliknij przycisk „Certyfikaty” (rys. 3).
 
Rys. 3. Kliknij przycisk „Certyfikaty”.


6. Kliknij przycisk „Importuj” i za pomocą kreatora wybierz plik zapisanego wcześniej certyfikatu nadrzędnego o numerze seryjnym 13.
7. Zakończ procedurę dodania certyfikatu do magazynu głównego przeglądarki internetowej (rys. 4).
 
Rys. 4. Dodaj wskazany certyfikat do magazynu głównego.


8. Powtórz te same czynności dla pozostałych certyfikatów, dodając na końcu do magazynu certyfikatów w przeglądarce internetowej wyeksportowanej wcześniej z „Płatnika” parę kluczy. Przy rejestrowaniu pary kluczy w przeglądarce możesz sobie ustalić, aby przy każdorazowym użyciu w przeglądarce pary kluczy aplikacja prosiła nas o podanie hasła.
 
UWAGA!
Konfiguracja przeglądarki jest czynnością jednorazową i nie wymaga powtarzania przed każdorazowym wysyłaniem dokumentów.
 
Kolej na sam proces wysyłania:
1. Teraz w programie „Płatnik” przygotuj właściwe dokumenty i stwórz z nich zestaw.
2. W menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznacz jako sposób dostarczania dokumentów: „Wysyłkę samodzielną”.
3. Wróć do swojego nowo wprowadzonego zestawu i wciśnij przycisk „Wyślij”.
4. Na polecenie programu włóż do stacji dyskietkę z kluczem prywatnym i podaj do niego hasło.
5. Program nakaże Ci teraz zapisać zaszyfrowany plik z dokumentami. Zwróć uwagę na to, jak się ten plik nazywa i w jakim katalogu zostanie zapisany. Odnalezienie tego pliku będzie później niezbędne przed właściwym wysłaniem dokumentów. Zestaw dokumentów zmieni w tym momencie status na Wysłany.
6. Zminimalizuj „Płatnika” i uruchom okno przeglądarki internetowej. W pasku adresu wybierz lub wpisz:  
https://www.sdwi.gdansk.zus.pl lub https://www.sdwi.warszawa.zus.pl.
Przed wejściem na tę stronę przeglądarka poprosi Cię o potwierdzenie zgodności certyfikatu użytkownika. Po wybraniu certyfikatu znajdziesz się w tzw. swojej skrytce, do której dostęp będą mieć wyłącznie osoby korzystające z przeglądarki internetowej z zarejestrowanym certyfikatem użytkownika (naszą parą kluczy). Pamiętaj, że wygląd i zawartość Twojej skrytki zawsze będzie taka sama, niezależnie czy wybierzesz serwer SDWI Gdańsk, Warszawa czy Wrocław. Wygląd strony powitalnej skrytki przedstawia rys. 5.
 
Rys. 5. Tak wygląda skrytka każdego płatnika, który przystąpi do SDWI.


7. Kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca wysyłanie dokumentów elektronicznych do ZUS”.
8. Na stronie wysyłania dokumentów znajdź przycisk „Wybierz”, wciśnij go i w oknach systemu operacyjnego znajdź i zaznacz wcześniej zapisany zaszyfrowany plik z dokumentami.
9. Po wybraniu pliku do wysłania nie pozostaje nic innego jak wciśnięcie przycisku „Wyślij” (rys. 6).
 
Rys. 6. Wybieramy plik do wysłania i wciskamy przycisk „Wyślij”.


10. Po przekazaniu na serwer ZUS pliku z dokumentami wyświetli się identyfikator potwierdzenia, czyli unikalny, niepowtarzalny numer powiązany z określoną przesyłką.
11. Zaznacz całość identyfikatora i skopiuj go.
12. Przejdź do „Płatnika”, otwórz wysłany przed chwilą zestaw dokumentów i w tym zestawie z menu „Narzędzia” wybierz „Wprowadź identyfikator przesyłki”. Następnie wklej w wyświetlone pole skopiowany wcześniej identyfikator.
13. Za jakiś czas (potwierdzenie przyjęcia dokumentów do przetworzenia może być dostępne w czasie od kilku minut do nawet kilkunastu godzin) wróć do swojej skrytki, kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca odbieranie dokumentów elektronicznych z ZUS”.
14. Znajdziesz tu listę przygotowanych przez ZUS przesyłek dla Ciebie. Zaznacz tę przesyłkę, przy której znajdziesz znany Ci identyfikator. Kliknij przycisk „Pobierz przesyłkę” i zapisz ją w wybranej przez Ciebie lokalizacji na dysku twardym.
15. Następnie wróć do „Płatnika” i otwórz wysłany przez Ciebie zestaw dokumentów. Z menu „Narzędzia” wybierz polecenie „Rejestruj potwierdzenie z pliku” i w oknach środowiska Windows wskaż zapisany przed chwilą plik potwierdzenia. Jeszcze tylko program poprosi o dyskietkę z kluczem i podpis elektroniczny i cały proces mamy za sobą.
 
Jak widać, wysyłka samodzielna jest bardziej skomplikowana od automatycznej, ale tak jak pisałem wcześniej – wykonana prawidłowo – jest niezawodna i może okazać się jedynym ratunkiem w momencie, gdy inne sposoby zawiodą, a termin dostarczenia dokumentów do ZUS w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji zacznie zbliżać się nieubłaganie.
 
KOMUNIKAT ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie informuje, że ze względu na intensywne wykorzystywanie przez płatników składek serwisu przyjmowania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych, dostępnego pod adresem: http://www.dokumenty.wroclaw.zus.pl, przedłuża jego funkcjonowanie po 1 sierpnia 2005 r. Zamknięcie tego serwisu odbędzie się w późniejszym terminie, który będzie uzależniony od dynamiki przechodzenia jego użytkowników na nowy sposób przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI).
 
Komunikat ten oznacza, że ZUS wciąż pozostawia furtkę w postaci sprawdzonego kanału i serwerów wrocławskich. Czyli jeszcze przez jakiś czas, w razie problemów z SDWI opisanych w artykule, będzie można z tej furtki skorzystać.

Łukasz Kowalczyk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA