| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przykłady
Jednostka dokonała zakupu kompletu mebli. Każda część zestawu ma osobną cenę. Z uwagi, iż komplet mebli może stanowić jeden zbiorczy obiekt inwentarzowy, to wartość początkową stanowi cena nabycia całego zakupionego zestawu.
Podatnik finansuje budowę budynku z kredytu bankowego. Odsetki od kredytu na budowę za okres realizacji inwestycji zwiększają dla celów księgowych wartość początkową środka trwałego.
Wartość początkową środków trwałych zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, które są dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości, na skutek używania lub upływu czasu. Regulacja ta nie dotyczy jednak gruntów, które nie służą wydobyciu kopalin metodą odkrywkową.
Dla celów bilansowych środki trwałe powinny być wycenione według cen nabycia, kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych). Ceny te powinny być pomniejszone o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
14.2. Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych
O wysokości odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych decyduje przede wszystkim okres ich użytkowania, a także przewidywany okres wykorzystywania.
Przepisy ustawy o rachunkowości zaliczają do wartości niematerialnych i prawnych nabyte przez jednostkę prawa majątkowe, które nadają się do gospodarczego wykorzystania. Przewidywany okres ekonomicznej użyteczności takiego majątku powinien być dłuższy niż rok. Dodatkowo nabyte przez jednostkę wartości niematerialne i prawne powinny być przeznaczone do używania na potrzeby tego właśnie podmiotu. Nie oznacza to oczywiście, że użytkowanie powinno być bezpośrednie. Pośrednie wykorzystywanie posiadanych wartości niematerialnych i prawnych także będzie spełniało element używania na potrzeby podmiotu.
Przykład
Firma produkcyjna jest właścicielem wzoru użytkowego. W ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej posiadany wzór użytkowy nie jest bezpośrednio wykorzystywany przez ten podmiot. Jednostka osiąga jednak przychody z odpłatnego udostępnienia tego wzoru innemu przedsiębiorcy. W tym przypadku posiadane wartości niematerialne i prawne są przeznaczone do używania na potrzeby jednostki poprzez osiąganie przychodów z odpłatnego udostępnienia.
Wartościami niematerialnymi i prawnymi mogą być w szczególności:
• autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK