| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

I. Wstęp
Jak ważną rolę we współczesnym systemie VAT odgrywa dokument o nazwie faktura, nikogo przekonywać nie trzeba. Wiedzą o tym szczególnie podatnicy, którzy na co dzień spotykają się z tym dokumentem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż cała konstrukcja podatku od towarów i usług opiera się na tzw. fakturowej metodzie jego obliczenia. Rola faktury w tym systemie jest szczególna. W swojej istocie faktura spełnia wiele zadań. Podstawowym zadaniem jest umożliwienie nabywcy towarów lub usług (podatnikowi VAT) dokonanie odliczenia podatku naliczonego. Jej wystawienie wiąże się także z momentem powstania obowiązku podatkowego.
W związku z tym, iż faktura zawiera w sobie wiele istotnych informacji, stanowi także doskonałą podstawę do kontroli prawidłowości rozliczeń podatkowych dokonywanych przez podatnika.
Mając na uwadze szczególną rolę faktury, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze zawierają szczegółowe uregulowania dotyczące zarówno zasad wystawiania faktur, jak i sposobu ich przechowywania. Określają także szczegółowe wymogi, jakie powinna spełniać faktura, aby mogła stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Problematyka związana z fakturami VAT uregulowana została w art. 106–107 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) – dalej: ustawą o VAT, oraz w § 11–30 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) – dalej: rozporządzeniem w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…). Natomiast przypadki, w których faktury i faktury korygujące VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, a także sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, uregulowane zostały odpowiednio w § 14 i 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.).
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest wynikiem dostosowania polskich przepisów w zakresie podatków pośrednich do prawa wspólnotowego stanowiącego system norm obowiązujących we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a przede wszystkim wynikiem dostosowania jej do VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych – powszechny system podatku od wartości dodanej – ujednolicona podstawa podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK