reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Kiedy należy zgłosić wybór kwartalnego rozliczenia

Kiedy należy zgłosić wybór kwartalnego rozliczenia

Począwszy od II kwartału 2014 r. chciałbym rozliczać VAT kwartalnie. Czy jest to możliwe? Nie mam statusu małego podatnika. W jakim terminie muszę zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o swoim zamiarze?



Odpowiedź

Tak, kwartalnie mogą rozliczać się także podmioty, które nie mają statusu małego podatnika. Zawiadomienia należy dokonać najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa. Zatem o swoim zamiarze powinien Pan zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 26 maja 2014 r.


Uzasadnienie

Z prawa do kwartalnego rozliczania VAT mogą korzystać nie tylko mali podatnicy. Wynika to z przepisu art. 99 ust. 3 ustawy o VAT. Podatnicy inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową również mogą składać kwartalne deklaracje podatkowe, jednak po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności. Zawiadomienia należy dokonać na formularzu VAT-R.

Jeśli podmiot niebędący małym podatnikiem wybrał rozliczenie kwartalne, składa deklaracje kwartalne VAT-7D. Inaczej niż mali podatnicy jest zobowiązany wpłacać miesięczne zaliczki za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał - w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka. Może również wybrać wpłacanie zaliczek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka. Aby skorzystać z tej możliwości, musi pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą ustalane w faktycznej wysokości, jednak nie później niż z upływem terminu do jej zapłaty.

Zatem Czytelnik, który wybrał kwartalne rozliczenie od II kwartału 2014 r., powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o swoim zamiarze w terminie do 26 maja 2014 r.

 

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 99 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 154, poz. 1077; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama