Faktura VAT - kwestie przeliczania waluty
REKLAMA
REKLAMA
Moje pytanie dotyczy wątpliwości związanych z interpretacją art. 31a ustawy o podatku od towarów i usług. Jesteśmy firmą transportową , wykonujemy usługi na podstawie zleceń, cena frachtu w tym zleceniu jest wykazana w EUR, dodatkowo może być zawarta informacja jaki kurs zastosować do przeliczenia EUR w przypadku wystawienia faktury w PLN. Czy w odniesieniu do ustalenia wartości usługi w PLN, podstawy opodatkowania, w przypadku gdy faktura zostanie wystawiona również w PLN a na fakturze informacyjnie zostanie zawarta wartość usługi w EUR powinniśmy stosować kurs z przed dnia wykonania usługi=data obowiązku podatkowego, czy też możemy zastosować kurs wykazany w zleceniu nie będący kursem z przed dnia obowiązku podatkowego? Czy art. 31a dotyczy tylko faktur wystawionych w EUR? Czy istnieją interpretacje dotyczące tego problemu?
REKLAMA
Kwestie poruszone w poszczególnych pytaniach wyjaśnia nam regulacja zamieszczona we wskazanych niżej przepisach ustawy VAT. Szczególne znaczenie ma tu definicja podstawy opodatkowania, która różni się zdecydowanie od definicji obowiązującej do końca roku 2013. Wówczas bowiem z definicji tej wynikało, że podstawę opodatkowania stanowiły wartości netto. Aktualnie natomiast podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Z tej nowiem definicji wynika zatem, że podstawą opodatkowani jest wartość brutto, w szczególności zaś ta, która określona jest w fakturze.
Biorąc powyższe pod uwagę powiedzieć trzeba, że dla wyjaśnienia naszych kwestii koniecznym jest wskazanie, jakie elementy konstrukcyjne faktury wymienione w art. 106e ustawy VAT składają się na jej wartość brutto i tak składa się na nią:
1. miara i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
2. cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
3. kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
4. wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawkę podatku;
5. suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
6. co daję kwotę należności ogółem.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
REKLAMA
Odnosząc tak zdefiniowane elementy konstrukcyjne wartości faktury do naszego przypadku powiedzieć najpierw należy, że gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Dodać trzeba, że można stosować również kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym powstanie obowiązku podatkowego.
W związku z tak sformułowanym obowiązkiem przeliczenia kwot określonych w walutach obcych koniecznym jest wskazanie, że do określania podstawy opodatkowania brane są pod uwagę dane wymienione wyżej w pkt 2 - 6, które wyrażają wartości dotyczące świadczenia poszczególnych usług lub dostaw towarów, czyli: cenę jednostkową netto, upusty netto, wartość netto, stawki podatku, sumę wartości netto oraz kwota podatku od sumy wartości netto z podziałem na stawki, co w efekcie daje kwotę należności, która ma zapłacić nabywca usługi lub towarów.
Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych
Mając powyższe na uwadze należy zatem powiedzieć, że obowiązek przeliczenia waluty na złote będzie występował jedynie wówczas, gdy w treści faktury, która opisują wskazane wyżej punkty 2 - 6 wartości będą wyrażone w walutach. Oznacza to, że informacja ze zlecenia o cenie frachtu wyrażona w walucie ze wskazaniem kursu, po jakim należy ją przeliczyć dla celów faktury wyrażonej w złotych, jest jedynie postanowieniem umownym, które ma określić złotową wartość w tejże fakturze, która dla nas stanowi złotową podstawę opodatkowania.
Na zakończenie dla porządku dodać muszę, iż nie zaobserwowałem interpretacji podatkowych, które by wyjaśniały w jaki sposób organy podatkowe interpretują przepisy prawa podatkowego w takich przypadkach.
Faktury elektroniczne - wymagania, zalety, korzyści
Podstawa prawna:
Art. 29a ust. 1; art. 31a ust. 1; art. 106e ust. 1 pkt - 15 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177 z 2011 r. poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT.
Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat