Faktura korygująca in minus - termin rozliczenia VAT
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma potrzeby korygowania deklaracji VAT za maj. Korektę należy rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymała Pani potwierdzenie.
REKLAMA
Zasady rozliczania faktur korygujących „in minus” reguluje art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Przepis ten określa dwa terminy rozliczenia faktur korygujących. Warunkiem skorzystania z prawa do korekty jest uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Warunek ten nie dotyczy:
1) eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
2) dostawy towarów i świadczeniu usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,
3) sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
4) pozostałych przypadów, jeżeli w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku.
Zakładamy, że żaden ze wskazanych przypadków nie ma zastosowania w omawianej sprawie. Dlatego należy stosować się do terminów wskazanych w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT i konieczne jest potwierdzenie odbioru faktury. Jak wynika z pytania, wysłała Pani dwa egzemplarze faktury korygującej, a nabywca odesłał jeden z potwierdzeniem odbioru.
Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem
Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT
Jak z tego wynika, jeżeli warunki zastosowania pierwszego terminu nie są spełnione (potwierdzenie odbioru faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji), wówczas korektę rozliczamy w miesiącu otrzymania tego potwierdzenia. Nie interesuje nas wtedy data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę. Taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku. Dlatego otrzymaną fakturę korygującą może Pani wykazać w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymała Pani zwrot faktury korygującej wraz z potwierdzeniem jej odbioru.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 marca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-74/13-4/MM) czytamy:
Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy co do tego, że za dany miesiąc rozliczeniowy ma prawo obniżyć swój obrót, jeśli do 25 dnia po danym miesiącu otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej (żółtej kartki zwrotki - potwierdzenie odbioru). Natomiast uzyskanie potwierdzenia otrzymania (żółtej kartki zwrotki - potwierdzenie odbioru) przez nabywcę usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Wnioskodawcę do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Terminy rozliczania faktur korygujących
Termin rozliczenia | Warunki |
Za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury. | Uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, przed terminem złożenia deklaracji za okres, kiedy nabywca otrzymał tę fakturę. |
Za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano, w pozostałych przypadkach. | Uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę towaru lub usługi. |
PRZYKŁAD
Firma wystawiła we wrześniu fakturę korygującą. Nabywca otrzymał ją 23 września. Jeśli firma otrzyma potwierdzenie:
• 25 października - fakturę korygującą rozliczy w deklaracji za wrzesień,
• po 25 października - fakturę korygującą rozliczy w deklaracji za miesiąc, w którym potwierdzenie do niej dotarło.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29 ust. 4a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat