reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Oskładkowanie umów o dzieło i zlecenia zawartych z rencistą lub emerytem

Aktualizacja: 07.02.2005

W naszej firmie zatrudniamy wielu rencistów. Niektórzy z nich są pracownikami, innych natomiast zatrudniamy na umowy zlecenia. Specyfika pracy wykonywanej przez te osoby zmusza nas niekiedy do zawierania z nimi dodatkowych umów cywilnoprawnych na wykonywanie określonych czynności. Najczęściej są to umowy o dzieło. Czy za rencistę będącego pracownikiem lub zleceniobiorcą musimy opłacać składki na ZUS od zawartej z nim dodatkowo umowy o dzieło? »

Czy brak NIP UE na zamówieniu jest podstawą do kwestionowania zasadności zwrotu podatku

Aktualizacja: 07.02.2005

Prowadzimy tzw. uszlachetnianie czynne w krawiectwie na rzecz podmiotu z Francji z powierzonego materiału. Kontrola podatku VAT za maj i czerwiec 2004 r. podważyła zasadność zwrotu, gdyż oprócz dwóch potwierdzonych dokumentów dostawy, które posiadamy, czyli faktury ze stawką 0% i numerem NIP kontrahenta francuskiego oraz CMR przewoźnika, któremu płaci firma francuska, na zamówieniu od tej firmy nie ma jej NIP-u. Czy takie stanowisko urzędu skarbowego jest prawidłowe? »

Czy wszystkie koszty wewnątrzwspólnotowego nabycia należy opodatkować łącznie

Aktualizacja: 07.02.2005

Moja firma zajmuje się sprzedażą części do komputerów, które są najczęściej sprowadzane od kontrahentów z krajów Unii, czyli w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Prawie zawsze jest tak, że zakupione przez nas towary są dostarczane do Polski przez inne firmy, którym zlecamy transport towarów. Innymi słowy, w związku ze sprowadzeniem towarów do Polski ponosimy różnego rodzaju dodatkowe koszty. Czy podstawę opodatkowania podatkiem VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwota, którą płacimy sprzedawcy części do komputerów, czy też należy brać pod uwagę wszystkie inne należności, które musimy uregulować sprowadzając te towary do Polski? »

Czy podatek liniowy można pomniejszyć o wartość ulgi uczniowskiej

Aktualizacja: 07.02.2005

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2005 r. wybrałem opodatkowanie według zasad podatku liniowego. W 2004 r. okazało się, że przysługuje mi ulga uczniowska na zasadzie praw nabytych, mimo jej usunięcia z przepisów. Nie odliczyłem tej ulgi w roku 2004 r. z uwagi na brak dochodów. Czy będę mógł to zrobić w rozliczeniu za 2005 r.? Urzędnicy twierdzą, że nie mam prawa pomniejszyć podatku liniowego o wartość ulgi uczniowskiej. »

Ewidencja zapasów w stałych cenach ewidencyjnych a prezentacja w sprawozdaniu

Aktualizacja: 07.02.2005

Prowadzimy ewidencję zapasów w stałych cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie planowanego technicznego kosztu wytworzenia. W jaki sposób należy na koniec okresu obrachunkowego ustalić ich wartość bilansową i zaprezentować w sprawozdaniu finansowym? »

Czy parking jest obiektem pomocniczym magazynu

Aktualizacja: 07.02.2005

Firma zainwestowała 5000 zł w parking położony obok magazynu, który jest jej własnością (składnikiem ewidencji środków trwałych). Czy mamy potraktować parking jako element magazynu i zwiększyć jego wartość początkową czy też będzie to osobny środek trwały? »

Czy wartość faktury VAT marża można podwyższyć o akcyzę i inne koszty

Aktualizacja: 07.02.2005

Prowadzę handel samochodami sprowadzanymi z krajów Unii. Czy przy sprzedaży samochodu na fakturę VAT marża mogę podwyższyć wartość samochodu o zapłaconą akcyzę, wydatki na paliwo i inne koszty poniesione na jego sprowadzenie i dopiero do takiej wartości dodać marżę? Czy zakup samochodu na podstawie umowy sprzedaży można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie, czy tylko faktura daje podstawę do uznania kupna samochodu za takie nabycie? »

Czy nadwyżki i niedobory podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 07.02.2005

Przeprowadziliśmy w naszej firmie spis z natury. W jaki sposób mamy rozliczyć się z tego spisu w zakresie VAT z urzędem skarbowym? Co ze stwierdzonymi nadwyżkami i niedoborami? »

Czy można sporządzić korektę, jeśli kontrahent nie uregulował należności

Aktualizacja: 07.02.2005

Moja firma zajmuje się budową, a następnie wynajmowaniem pomieszczeń biurowych innym podmiotom gospodarczym. Za usługę najmu i dodatkowe opłaty za zużycie wody, energii itd. wystawiamy faktury VAT. Niektórzy klienci okazali się nierzetelni i nie uregulowali wszystkich należności wynikających z wystawionych dla nich faktur VAT. Teraz nie mamy już możliwości wyegzekwowania od nich tych płatności. Czy w tej sytuacji możemy sporządzić korekty faktur VAT, a następnie korekty deklaracji podatkowych VAT-7? »

Operacje bankowe między własnymi rachunkami za granicą

Aktualizacja: 07.02.2005

Spółka prowadzi działalność usługową na terytorium Czech. Posiada tam rachunki walutowe w koronach czeskich oraz w euro. W Polsce ma tylko rachunek złotówkowy. W jaki sposób ewidencjonować różnice kursowe związane z operacjami przeprowadzanymi w zagranicznych bankach? Czy różnice kursowe wystąpią tylko w przypadku przelewu zagranicznych środków na rachunek krajowy, czy także w chwili transferu środków własnych między własnymi rachunkami zagranicznymi? Jaki kurs należy przyjąć? »

Wywłaszczenie gruntu za odszkodowaniem

Aktualizacja: 07.02.2005

Urząd miasta przejmuje od spółki grunt w zamian za odszkodowanie. Między innymi przez ten teren będzie biegła droga publiczna. W jaki sposób należy opodatkować przeniesienie własności gruntu z nakazu organu władzy publicznej za odszkodowaniem? Na kim spoczywa obowiązek uiszczenia podatku - na spółce czy na urzędzie miasta? W jaki sposób należy wyliczyć podstawę opodatkowania, czy wziąć pod uwagę wartość rynkową? »

Zakres dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości firmy

Aktualizacja: 07.02.2005

Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Jesteśmy w trakcie tworzenia dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. Czy w tej dokumentacji mogą się znajdować informacje składające się na zasady rachunkowości firmy, co do których ustawa o rachunkowości nie pozostawia jednostce prawa wyboru? »

Czy dofinansowanie do biletów stanowi przychód dla pracownika

Aktualizacja: 07.02.2005

Dopłacamy naszym pracownikom 50% wartości do biletu miesięcznego komunikacji miejskiej. Bilety są przez nich wykorzystywane zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak i w celach prywatnych. Czy tego rodzaju dofinansowanie stanowi dla pracownika przychód? »

Czy można odliczyć podatek z faktur za wynajem mieszkań dla pracowników

Aktualizacja: 07.02.2005

Jesteśmy firmą szkoleniową. Nasi pracownicy jeżdżą po całej Polsce w celu przeprowadzania szkoleń. Jednocześnie wynajmujemy w poszczególnych miastach mieszkania na czas, w którym oni w nich przebywają, czyli na cele mieszkaniowe dla pracowników. Otrzymujemy z tego tytułu faktury. Czy możemy odliczyć VAT z tych faktur? »

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kompletu: czasopismo i płyta CD

Aktualizacja: 07.02.2005

Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż kompletu wydawniczego, na który składa się czasopismo i płyta CD? Czy należy zastosować stawkę właściwą dla czasopisma? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama