reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż w pawilonie podlega opłacie targowej

Czy sprzedaż w pawilonie podlega opłacie targowej

Prowadziłem sprzedaż odzieży z tzw. łóżka polowego i z tego tytułu wnosiłem opłatę targową. Jeżeli przeniosę działalność do własnego pawilonu na targowisku, to jakim opłatom będę podlegać?

Czytelnik, jako właściciel pawilonu stanowiącego w znaczeniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowlę (dalej: ustawa), stanie się podatnikiem podatku od nieruchomości. Będzie wówczas zwolniony z opłaty targowej za powierzchnię, od której opłaca podatek od nieruchomości. Ewentualna sprzedaż poza pawilonem będzie jednak podlegać opłacie targowej.
Na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za targowiska są uważane wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, a więc zarówno sprzedaż na ulicy, jak i na wydzielonym placu (bazarze, targu). Zgodnie z ustawą osoby sprzedające w tych miejscach mają obowiązek wnoszenia opłaty targowej z następującymi wyjątkami:
•   opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach (chyba że są to targowiska pod dachem oraz hale targowe, aukcyjne i wystawowe); często z uwagi na brak trwałego związania z gruntem kioski i pawilony na bazarach nie stanowią jednak budynków,
•   zwolnione od opłaty targowej są osoby, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach; sprzedający na targu może płacić z tego tytułu albo podatek od nieruchomości, albo opłatę targową (nigdy oba równocześnie).
Czytelnik nie opisuje pawilonu, ale jeśli jest on typową spotykaną na bazarach, lekką, niezwiązaną z gruntem konstrukcją, to stanowi budowlę. Ta zaś podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jeśli jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jeśli więc Czytelnik sprzedaje w obiekcie, od którego płaci podatek od nieruchomości, to jest zwolniony z opłaty targowej od tej sprzedaży na podstawie art. 16 ustawy. Zwolnienie nie dotyczy jednak sytuacji, w której Czytelnik prowadziłby sprzedaż towarów na targowisku poza nabytym pawilonem, od którego płaci podatek od nieruchomości. Wówczas powinien płacić opłatę targową od powierzchni nieobjętej podatkiem od nieruchomości (wyrok NSA z 12 kwietnia 1994 r., sygn. akt SA/Wr 26/94).
• art. 15 i 16 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
Sławomir Biliński
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama