| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja budynku przeznaczonego do wynajęcia

Amortyzacja budynku przeznaczonego do wynajęcia

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Podstawowym majątkiem spółki są dwa budynki przeznaczone na wynajem. Jednak w ostatnim czasie - ze względu na brak najemców - wynajęte jest tylko około 70 proc. ich powierzchni. Czy w związku z tym spółka ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej budynków? Czy taka sytuacja w jakikolwiek sposób wpłynie na stawki amortyzacyjne?

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o p.d.o.f. kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z art. 22a–22o. Należy także pamiętać o ograniczeniach przewidzianych w art. 23 ustawy o p.d.o.f., stanowiącym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 22a ustawy o p.d.o.f. amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Wyjątki od tej zasady określone zostały w art. 22c ustawy o p.d.o.f. W myśl tego przepisu amortyzacji nie podlegają:
1) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
2) budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu,
3) dzieła sztuki i eksponaty muzealne,
4) wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. (czyli w drodze kupna lub leasingu finansowego),
5) składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.
Sytuacja opisana w pytaniu nie spełnia żadnego z powyższych warunków. W związku z tym należy uznać, że fakt wynajmowania tylko części powierzchni biurowej nie ma wpływu na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Z niewykorzystywaniem składników majątku związany jest obowiązek zaprzestania amortyzacji tylko w przypadku, jeśli jest ono skutkiem zaprzestania działalności, w której te składniki były używane (pkt 5). W sytuacji opisanej w pytaniu mamy natomiast do czynienia z częściowym niewykorzystaniem środka trwałego z uwagi na brak kontrahentów, czyli zupełnie odmienną sytuację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK