reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy spółka będąca w stanie upadłości ma prawo do zwrotu podatku

Czy spółka będąca w stanie upadłości ma prawo do zwrotu podatku

Od dwóch lat w stosunku do spółki toczy się postępowanie upadłościowe. Przez półtora roku syndyk masy upadłości dokonywał stopniowej wyprzedaży majątku spółki. Od kilku miesięcy nie występuje sprzedaż majątku. Nie mogliśmy dotąd rozliczyć podatku naliczonego z faktur zakupu. Czy istnieje możliwość uzyskania zwrotu tego podatku?

Nadwyżka podatku naliczonego: Jeśli nie występuje żadna sprzedaż, podatnik nie ma prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym na rachunek bankowy.
 
Podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasadą jest zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w ciągu 60 dni. Zwrot ten odnosi się wyłącznie do podatku naliczonego od środków trwałych i 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku przekraczającego te kwoty zwrotowi w terminie dłuższym (180 dni) podlega jedynie kwota przekraczająca wartość podatku naliczonego od środków trwałych oraz 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi. Dłuższy termin zwrotu odnosi się zatem tylko do pozostałej części różnicy podatku naliczonego nad należnym.
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nie ma prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, ponieważ nie występuje u niego żadna sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym. Z deklaracji nie wynika zatem różnica między podatkiem należnym a naliczonym, lecz jedynie sam podatek naliczony. Jeśli występuje podatek naliczony, a nie występuje żadna sprzedaż, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama