Nadwyżka podatku naliczonego: Jeśli nie występuje żadna sprzedaż, podatnik nie ma prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym na rachunek bankowy.
Podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasadą jest zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w ciągu 60 dni. Zwrot ten odnosi się wyłącznie do podatku naliczonego od środków trwałych i 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku przekraczającego te kwoty zwrotowi w terminie dłuższym (180 dni) podlega jedynie kwota przekraczająca wartość podatku naliczonego od środków trwałych oraz 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi. Dłuższy termin zwrotu odnosi się zatem tylko do pozostałej części różnicy podatku naliczonego nad należnym.
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nie ma prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, ponieważ nie występuje u niego żadna sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym. Z deklaracji nie wynika zatem różnica między podatkiem należnym a naliczonym, lecz jedynie sam podatek naliczony. Jeśli występuje podatek naliczony, a nie występuje żadna sprzedaż, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113