REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać VAT od nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

REKLAMA

Kiedy należy wykazać w deklaracji podatkowej VAT-7 podatek VAT naliczony od zakupu materiałów i usług stanowiących środki trwałe w budowie - w momencie zakupu czy w momencie przyjęcia środka trwałego do używania? Obecnie VAT od zakupionych materiałów i usług, które są środkami trwałymi w budowie, "zbieram" w oddzielnym rejestrze i zamierzam go rozliczyć po przyjęciu środka trwałego do używania, wykazując w deklaracji VAT-7 w poz. 41 i 42. Tak postępuję już czwarty miesiąc. Czy jest to prawidłowe? Jeśli nie, to jak należy prawidłowo postąpić w tym przypadku?
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to przysługuje również wówczas, gdy podatnik nabywa towary i usługi służące do wytworzenia środków trwałych, które będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (por. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku z 21 grudnia 2004 r., nr US.VIII/443/43/04; publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/).
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Odliczeniu nie stoi na przeszkodzie przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, który wyłącza prawo do odliczenia w przypadku nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Stosownie bowiem do art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy przepis ten nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, a więc towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz wydatków związanych z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 czerwca 2002 r. (sygn. akt I SA/Łd 802/02; Prz. Podat. 2003/4/63) przez wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, należy rozumieć nie tylko wydatki na nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ale również wydatki na ich wytworzenie we własnym zakresie oraz ulepszenie.
Dlatego też w omawianym przypadku prawo do odliczenia powstaje na zasadach ogólnych (najczęściej w momencie otrzymania faktur dokumentujących nabycie towarów i usług). Nie ma zatem potrzeby czekania do momentu oddania środka trwałego do użytku. Należy jednak zauważyć, że można się spotkać z odmiennym poglądem (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 23 listopada 2004 r., sygn. akt III SA 319/03, niepubl.).
Co więcej – prawo do odliczenia VAT w omawianym przypadku przysługuje w krótszym, 60-dniowym terminie. Jest to konsekwencją przyjęcia stanowiska (za Naczelnym Sądem Administracyjnym w przytoczonym wyroku z 5 czerwca 2002 r.), że przez wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, uważa się zarówno wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak i wydatki na ich wytworzenie i ulepszenie.
Reasumując, należy stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabywanymi towarami i usługami służącymi wytworzeniu przedmiotowych środków trwałych powstaje na zasadach ogólnych, najczęściej w momencie otrzymania faktur dokumentujących nabycie towarów i usług (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy). Już w tym miesiącu podatnik może wykazać podatek naliczony w pozycjach 41 i 42 deklaracji VAT-7, a jednocześnie kwota tego podatku powiększy kwotę różnicy podatku naliczonego nad należnym podlegającą zwrotowi w terminie 60 dni.
Tomasz Krywan
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 90, poz. 756


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA