| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odsetki za zwłokę w zapłacie należności

Odsetki za zwłokę w zapłacie należności

Według komentarza do planu kont należności jednostek budżetowych na koniec każdego kwartału wykazuje się w kwocie wymagającej zapłaty, to jest łącznie z wymagalnymi odsetkami. Czy prawidłowe jest księgowanie naliczonych odsetek od należności pod datą naliczenia (Wn 221; Ma 750) i zgodnie z zasadą powtarzanego zapisu na poszczególne konta analityczne? Czy odsetki te wykazuje się w sprawozdaniu RB-27S?

Odsetki za zwłokę w zapłacie należności stanowią koszty finansowe oraz powiększają należności, których dotyczą. Dlatego też ujęcie odsetek w księgach rachunkowych opisane w pytaniu jest prawidłowe. Można to zilustrować schematem:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 18 grudnia 2001 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej należności wykazuje się w dwóch sprawozdaniach: w miesięcznym sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego (należności z tytułu dochodów budżetowych) i w sprawozdaniu kwartalnym o stanie należności Rb-N (należności, które stanowią zobowiązania innej jednostki wobec jednostki sporządzającej sprawozdanie).
Zarówno jednak w jednym, jak i w drugim sprawozdaniu należności wykazuje się w wartości nominalnej, czyli bez odsetek. Pojęcie wartości nominalnej zostało określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 16 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji oraz kwoty przewidywanych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji.
Natomiast co do zasady nieaktualizowania należności z tytułu dochodów budżetowych – ponieważ odsetki od niewpłaconych należności powiększają te należności to zasada ta obejmuje również odsetki.
Magdalena Rypińska
Podstawy prawne
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 153, poz. 1752)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 13 marca 2001 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 24, poz. 279; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 250, poz. 2505)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 16 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalenia wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji oraz kwoty przewidywanych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji (Dz.U. Nr 109, poz. 1244)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »