REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja dodatków do wynagrodzeń przyznawanych w okresie wakacji

REKLAMA

Jak zaewidencjonować wynagrodzenia pracowników, jeżeli w okresie wakacyjnym otrzymają z zakładu pracy bonusy w postaci sfinansowania kursów językowych i karnetów na korty tenisowe?
Pracodawca, obok wynagrodzenia podstawowego i elementów dodatkowych w postaci premii, prowizji, wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, nagród, ma jeszcze szeroki wachlarz innych tytułów świadczeń. Zazwyczaj przyznawane są one pracownikom traktowanym szczególnie, np. ze względu na ich wysokie kwalifikacje.
Do świadczeń będących dodatkowym wynagrodzeniem można zaliczyć między innymi:
• korzystanie z samochodu służbowego, telefonu komórkowego czy bezpłatnego dostępu do internetu,
• finansowanie studiów, szkoleń, kursów i nauki języków obcych,
• finansowanie świadczeń medycznych i wypoczynku letniego.
Pracodawca, wypłacając dodatkowe świadczenia, musi ustalić, czy wypłacona kwota stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu oraz czy jest przychodem dla pracownika i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Wydatki poniesione na kształcenie pracownika, w tym również kursy językowe finansowane ze środków obrotowych, stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Natomiast dla pracownika zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych jest kształcenie w formach szkolnych (szkoły średnie, policealne i wyższe). Kształcenie w formach pozaszkolnych (kursy, studia podyplomowe) jest zwolnione z podatku dochodowego tylko wówczas, jeżeli pracodawca kieruje pracownika na tego typu szkolenie.
Wydatki poniesione na zakup karnetów (na korty tenisowe, basen, bilety do kina lub inne imprezy kulturalno-oświatowe) finansowane są ze środków przeznaczonych na działalność socjalną. Jeżeli jednostka nie tworzy odpisów na fundusz socjalny, wydatki te mogą być pokryte ze środków obrotowych. Jednak nie stanowią one kosztów uzyskania przychodu dla pracodawcy. Dla pracownika kwota wydatkowana na karnety, które sam zakupił, a następnie otrzymał zwrot pieniędzy z zakładu pracy, podlega opodatkowaniu. Natomiast zakup karnetów przez pracodawcę i przekazanie ich pracownikom stanowi świadczenie rzeczowe, które jest zwolnione z opodatkowania. Przy czym górna granica tego świadczenia wynosi 380 zł rocznie i jest to kwota finansowana z zakładowego funduszy świadczeń socjalnych. Zakup sfinansowany ze środków obrotowych jest opodatkowany jak przychód wynikający ze stosunku pracy.
Grażyna Voss
Katedra Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA