REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

REKLAMA

Pytanie dotyczy sposobu korygowania podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawcy noty (faktury) korygującej z tytułu złej jakości dostarczonego towaru bądź uznanej reklamacji. Uważam, że należy dokonywać korekty podatku w miesiącu otrzymania dokumentu korygującego należną kwotę z faktury dostawcy, mam jednak wątpliwości, jaki zastosować kurs do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie.
 
Zasady przeliczania kwot wyrażonych na fakturach w walucie obcej regulują przepisy § 37 rozporządzenia wykonawczego. Z przepisów tych, niestety, nie wynika, w jaki sposób należy przeliczać kwoty wyrażone na fakturach korygujących. Problem dotyczy w szczególności przeliczeń związanych z wewnątrzwspólnotowymi nabyciami towarów, gdy na podstawie otrzymanej faktury zagranicznej wystawiana jest polska faktura wewnętrzna.
Możliwe są dwa stanowiska. Zgodnie z pierwszym z nich należy przyjąć kurs z dnia wystawienia faktury korygującej (noty korygującej) przez zagranicznego kontrahenta. Natomiast zgodnie z drugim ze stanowisk należy zastosować kurs przyjęty w momencie wyceny pierwotnej.
W piśmie z 21 października 2004 r. nr UPO-443/VAT/256/04/EN, naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku opowiedział się za pierwszym stanowiskiem, stwierdzając, że w przypadku nabycia towarów w handlu wewnątrzwspólnotowym, przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta – pod warunkiem że jest ona wystawiona w terminie. W przypadku zwrotu towaru i otrzymania faktury korygującej należy postąpić analogicznie, tj. przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego kontrahenta.
Nie można się jednak zgodzić z tym pismem. Zdecydowanie bardziej logiczne jest przyjęcie drugiego ze wskazanych stanowisk. Co istotne, większość organów podatkowych również opowiada się za takim właśnie stanowiskiem. Tytułem przykładu można wskazać pisma naczelnika I Urzędu Skarbowego w Opolu z 13 października 2004 r. nr PP/443-256-1/04, czy pismo naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 października 2004 r. nr RO/436/225/2004. W pierwszym ze wskazanych pism czytamy, że faktury korygujące dotyczące nabyć wewnątrzwspólnotowych (potwierdzone fakturą wewnętrzną) winny być ewidencjonowane i wykazane w deklaracji VAT-7 w miesiącu ich otrzymania, a wykazane w nich kwoty wyrażone w walucie obcej przeliczone według kursu wyliczonego zgodnie z powyższym przepisem na dzień wystawienia faktury pierwotnej, tj. z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA