REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

REKLAMA

1. Osoba fizyczna zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na pełnym etacie. Jednocześnie (nie prowadząc działalności gospodarczej) uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali użytkowych. Podatki z tego tytułu rozliczane są co miesiąc na podstawie składanych deklaracji PIT-5 oraz z racji przekroczonych obrotów (10 000 euro) również VAT-7. Równolegle z tymi dochodami osoba fizyczna świadczy usługi na podstawie umów o dzieło. Usługi te wykonywane są z podmiotami innymi niż pracodawca, ale spełnione są kryteria, że odpowiedzialność za ich skutek jest po stronie zlecającego. Mam następujące pytania: czy przychody z tytułu wykonanego dzieła należy opodatkować VAT i czy zamiast rachunków powinny być wystawiane faktury VAT?
Nie. Jeżeli odpowiedzialność za efekt wykonania dzieła spoczywa na zamawiającym, to osoba wykonująca umowę o dzieło nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT.
Podatnikami VAT są osoby wykonujące działalność gospodarczą, która jest bardzo szeroko rozumiana na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług. Ustawodawca wyłączył z pojęcia „samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej” między innymi taki przypadek, gdy osoba uzyskująca przychód z tytułu wykonywania działalności osobistej na podstawie umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 updof) jest związana ze zlecającym wykonanie czynności takimi więzami prawnymi, które określają:
• warunki ich wykonania,
• odpowiedzialność zlecającego za ich wykonanie.
Nie wystarczy zatem zakwalifikowanie przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy o dzieło do przychodów ze źródła – działalność osobista, ale muszą być spełnione dodatkowe warunki. Należy stwierdzić, że osiąganie przychodów z działalności osobistej polegającej na wykonywaniu umowy o dzieło, która nie spełnia tych warunków, wiąże się z obowiązkiem podatkowym w VAT. Tym bardziej dotyczy to osoby, która już z innego tytułu posiada status czynnego podatnika VAT. Nie ma ona bowiem możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku ze względu na wysokość obrotów.
Jeżeli jednak z umowy o dzieło wynika, że odpowiedzialność za skutek wykonania umowy ponosi zlecający (a dokładniej, zamawiający dzieło) oraz spełnione są dwa pozostałe warunki (a więc treść umowy określa wynagrodzenie i warunki wykonania umowy), to wykonawca nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT. W konsekwencji nie ma obowiązku (ani prawa) wystawiania faktur VAT.
2. Jeżeli przychody uzyskiwane z umowy o dzieło będą opodatkowane VAT, to czy podatek dochodowy w dalszym ciągu rozliczany jest przez zlecającego?
Tak. Niezależnie od tego, czy wykonawca umowy o dzieło jest, czy nie jest podatnikiem VAT, na płatniku ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy, jeśli umowa ta nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej.
Dotyczy to takiej sytuacji, w której podatnik nie zawarł umowy o dzieło jako przedsiębiorca i w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Należy pamiętać o tym, że pojęcie działalności gospodarczej doczekało się nie tylko w prawie w ogóle, ale w samych ustawach podatkowych wielu definicji i, niestety, nie zawsze są one ze sobą zbieżne. Z tego właśnie wynika owo „zamieszanie” i trudność w zrozumieniu. Wykonując umowę o dzieło, można być podatnikiem VAT (np. gdy odpowiedzialność za wykonanie dzieła spoczywa na wykonawcy dzieła), a jednocześnie być zwolnionym z obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki na podatek odprowadza bowiem płatnik, ponieważ wykonawca zlecenia nie wykonuje tej umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z tego, że wraz ze zmianą przepisów o podatku od towarów i usług nie zmieniły się w tym zakresie przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
3. Zakładając, że podatek VAT powinien być naliczany – co zrobić w sytuacji, gdy już wystawiono kilka rachunków (od marca br.)?
W opisanym przypadku nie wystąpił obowiązek naliczania podatku VAT od należności otrzymywanych w ramach umowy o dzieło. Rachunki są nadal prawidłową formą dokumentacji.
4. Czy powinna być prowadzona ewidencja sprzedaży VAT (być może powinienem wykorzystać już prowadzoną ewidencję na potrzeby najmu)?
Niezależnie od tego, ile rodzajów czynności opodatkowanych VAT wykonuje podatnik, może dla wszystkich prowadzić jedną ewidencję sprzedaży. Wynika to z tego, że VAT jest rozliczany globalnie, a nie osobno, dla każdego z rodzajów działalności prowadzonej przez podatnika.
5. Co z podatkiem naliczonym, czy są jakieś możliwości jego wystąpienia?
Oczywiście jest możliwe odliczenie podatku naliczonego, w przypadku gdy wykonawca umowy o dzieło ma status podatnika VAT. Podatek naliczony może pojawić się w związku z ponoszeniem kosztów w celu wykonania umowy, jak na przykład zakup materiałów potrzebnych do wykonania dzieła. Niezbędne jest jednak w takim przypadku uznanie, iż prowadzona umowa o dzieło jest umową wykonywaną w ramach działalności opodatkowanej VAT.
• art. 15 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• art. 13 pkt 8, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, właściciel kancelarii


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

    Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

    Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

    Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

    Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

    W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

    Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

    Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

    Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

    Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

    Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

    Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

    Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

    Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

    Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

    ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

    Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

    Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

    Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

    Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

    REKLAMA