| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darmowe oprogramowanie jako nieodpłatne świadczenie

Darmowe oprogramowanie jako nieodpłatne świadczenie

Czy pobierając nieodpłatnie program z witryny internetowej na użytek prowadzonej działalności gospodarczej należy wykazać z tego tytułu przychód?

Podstawową zaletą internetu jest jego dostępność. Jeszcze nie tak dawno stanowił on w przeważającej mierze źródło rozrywki. Obecnie coraz częściej firmy wykorzystują internet do uzyskania określonych informacji, a także posiłkują się różnymi, bezpłatnymi narzędziami powszechnie dostępnymi w internecie, w celu lepszej organizacji czasu pracy.
Podmioty gospodarcze mogą na stronach internetowych znaleźć między innymi wiele udostępnianych bezpłatnie programów komputerowych, przydatnych w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
Według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. Opodatkowanie przez ustawodawcę nieodpłatnych świadczeń ma przeciwdziałać zawieraniu umów nieodpłatnych, mających na celu uniknięcie opodatkowania.
Zdaniem autora, nie można rozpatrywać korzyści z użytkowania ogólnie dostępnego, bezpłatnego dla wszystkich użytkowników, oprogramowania komputerowego w kategoriach nieodpłatnego świadczenia. Z bezpłatnych programów komputerowych, udostępnianych na stronach internetowych, korzystać może każdy internauta. Nie jest to oferta skierowana do konkretnego podmiotu, ale do wszystkich internautów. Korzyści osiągane przez przedsiębiorcę można porównać np. do korzystania z lasu czy parku.
Takie stanowisko zajął także Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w piśmie z 19 czerwca 2004 r. (nr ZD/423-104/04), w którym stwierdził, że „Przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. O nieodpłatnym świadczeniu można mówić, jeżeli oprogramowanie o parametrach identycznych z tym, które otrzymał podatnik, niektórym odbiorcom udostępniane jest nieodpłatnie, innym zaś odpłatnie. Mając na względzie powołane powyżej przepisy art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej oraz okoliczności faktyczne sprawy, uznać należy, iż udostępniony spółce program operacyjny Linux, zapisany na nośniku danych zakupionym za 1 zł, nie spełnia przesłanek nieodpłatnego świadczenia.
Za przyjęciem powyższego stanowiska dodatkowo przemawia fakt, iż oprogramowanie Linux jest powszechnie i nieodpłatnie dostępne poprzez serwer internetowy, bądź jako dodatek do czasopism o tematyce komputerowej. Z korzystaniem z tak nabytego oprogramowania nie są związane opłaty licencyjne (program z otwartą licencją).
Powszechny i nieodpłatny dostęp do programu powoduje niemożność wyceny otrzymanego świadczenia w trybie art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy podatkowej (niemożność ustalenia ceny rynkowej). A zatem uznać należy, iż w konkretnym przypadku przepisy art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej nie znajdą zastosowania”.
Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »