reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opodatkowany jest import usługi transportowej

Kiedy opodatkowany jest import usługi transportowej

W jakim terminie należy opodatkować import usług transportowych (przewoźnik z UE)? Usługa została wykonana w grudniu 2004 r., faktura została wystawiona również w grudniu, natomiast zapłata nastąpiła w lutym 2005 r.

RADA
Rozliczenia VAT z tytułu importu usług należy dokonać w terminie złożenia deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy (a więc deklaracji, w której należy ująć import przedmiotowej usługi). Obowiązek ten w przypadku importu usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania przez przewoźnika całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 19 w zw. z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstał w styczniu 2005 r. (30 dnia od dnia wykonania usługi) i w rozliczeniu za ten miesiąc (a więc do 25 lutego) należy rozliczyć podatek z tytułu importu przedmiotowej usługi transportowej.
• art. 19 ust. 19 w zw. z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a), art. 41 ust. 1 oraz art. 103 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Tomasz Krywan
Konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama