reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak przekazać na własne potrzeby samochód ciężarowy wykorzystywany do prowadzonej działalności

Jak przekazać na własne potrzeby samochód ciężarowy wykorzystywany do prowadzonej działalności

Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Czy mogę przekazać na potrzeby własne samochód ciężarowy, od którego został odliczony VAT? Jeśli tak, to od jakiej wartości należy naliczyć VAT, gdy samochód nie został jeszcze zamortyzowany? Jak powinnam taką operację udokumentować?

RADA
Tak, może Pani przekazać samochód na własne potrzeby albo przed zlikwidowaniem działalności, albo po jej zakończeniu. W obu przypadkach powstanie obowiązek opodatkowania tej czynności VAT od ceny zakupu samochodu.
UZASADNIENIE
Może Pani przekazać na potrzeby własne samochód ciężarowy wykorzystywany uprzednio do prowadzonej działalności. Możliwe są dwa sposoby, ale w obu powstanie obowiązek naliczenia podatku należnego w podatku od towarów i usług. Skutki podatkowe będą takie same.
Pierwszy sposób polega na przekazaniu jeszcze podczas prowadzenia działalności, czyli przed jej zlikwidowaniem. W takiej sytuacji, na podstawie przepisu art. 7 ust. 2 ustawy, czynność ta będzie uznana za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT. Jednak tylko gdy zostaną spełnione określone tym przepisem przesłanki do uznania tej czynności jako opodatkowanej VAT, tj.:
• towar należy do prowadzonego przedsiębiorstwa;
• zostaje on przekazany przez podatnika VAT na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem;
• przy jego nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Podstawę opodatkowania stanowi cena nabycia towaru. A gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tych towarów. Dokumentem potwierdzającym przekazanie będzie faktura wewnętrzna, którą należy w tym celu wystawić (art. 106 ust. 7 ustawy).
Drugi sposób możliwy do zastosowania w tej sytuacji polega na zgłoszeniu likwidacji działalności. Konsekwencją tego faktu jest obowiązek sporządzenia spisu z natury posiadanych towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W remanencie tym należy uwzględnić posiadany samochód, ze względu na fakt, że przy jego nabyciu przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego i firma z tego prawa skorzystała. Podstawą opodatkowania będzie – tak samo jak w poprzednim wariancie – cena nabycia samochodu. Wyszczególnione w spisie towary należy następnie opodatkować podatkiem i rozliczyć go w deklaracji VAT-7. Po rozliczeniu podatku i likwidacji działalności może Pani przejąć samochód na własne potrzeby, bez żadnych konsekwencji podatkowych VAT.
• art. 7 ust. 2, art. 14, art. 29 ust. 10, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama