REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odliczyć podatek naliczony od kosztów inwestycji służącej sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

REKLAMA

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w 2005 r. (podatnik VAT, sprzedaż tylko opodatkowana). Zakupił grunt wraz z budynkiem do rozbiórki. Na zakupionym gruncie wybuduje budynek usługowo-mieszkalny na wynajem (działalność opodatkowana i zwolniona). Jak odliczać VAT od zakupów inwestycyjnych? Podatnik nie posiada jeszcze projektu. Czy odliczać VAT w całości, a po wprowadzeniu do użytkowania dokonywać korekty VAT przez 10 lat?
RADA
Odliczenia częściowego podatku naliczonego od ponoszonych wydatków inwestycyjnych firma powinna dokonywać na podstawie proporcji wyliczonej szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.
UZASADNIENIE
W przedstawionej w pytaniu sytuacji, odliczenia podatku od wydatków inwestycyjnych, związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i zwolnioną (w przyszłości), należy dokonywać na podstawie proporcji wyliczonej szacunkowo. W tym przypadku należy zastosować odrębne zasady odliczenia podatku, zgodnie z zasadą określoną w art. 90 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten ma zastosowanie do podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, w związku z którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku, jak i obrotu, w związku z którym takie prawo nie przysługiwało, albo u których obrót ten był niższy niż 30 000 zł.
Firma rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających VAT w 2005 r., zatem w ubiegłym roku nie wykonywała sprzedaży, w oparciu o którą można byłoby ustalić wskaźnik struktury do odliczenia proporcjonalnego podatku naliczonego. Ponadto, poniesione wydatki będą związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, która nastąpi po zakończeniu wydatków inwestycyjnych. Z tego też powodu, firma może dokonywać odliczenia wyłącznie w oparciu o proporcję wyliczoną szacunkowo (według prognozy), którą należy ustalić z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. Najprościej byłoby ustalić tę prognozę na podstawie projektu budynku, który w części usługowej będzie inwestycją podlegającą odliczeniu podatku naliczonego. Wówczas można byłoby przyjąć taki wskaźnik odliczenia, jaki stanowi procentowy udział powierzchni usługowej w całej powierzchni budynku.
Należy przy tym zauważyć, że ze zwolnienia z VAT korzystają tylko lokale mieszkalne wynajmowane na cele mieszkaniowe. Jeżeli natomiast firma zamierza je wynajmować na inne cele (niemieszkalne) – np. na biuro dla firm prowadzących działalność gospodarczą – musi to również uwzględnić w powierzchni budynku związanej z działalnością opodatkowaną, czyli takiej, od której przysługuje odliczenie VAT.
Przykład
Zgodnie z projektem budynku usługowo-mieszkalnego, który będzie budowany przez firmę w ramach prowadzonej działalności, część usługowa stanowi 30% powierzchni całej powierzchni budynku. Pozostała część budynku to powierzchnia mieszkalna, którą firma zamierza przeznaczyć na najem w celach mieszkaniowych. Firma może zatem uznać, że odliczenia podatku od inwestycji może dokonywać w 30%.
Ponieważ firma nie będzie wykonywała sprzedaży zwolnionej z opodatkowania do chwili zakończenia inwestycji, to przez cały czas jej trwania odliczenie podatku będzie następowało na podstawie ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego prognozy. W przypadku nieruchomości należy jej dokonywać przez okres kolejnych 10 lat, licząc od roku, w którym została oddana do użytkowania. Roczna korekta podatku naliczonego będzie stanowiła 1/10 kwoty podatku naliczonego od kosztów wytworzenia, czyli kosztów poniesionej inwestycji. Pierwszej korekty firma dokona w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, w którym budynek zaczęła użytkować do sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z opodatkowania.
• art. 90 ust. 8 i 9, art. 91 ust. 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA