reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od nabycia materiałów reklamowych

Czy można odliczyć VAT od nabycia materiałów reklamowych

Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT od opracowanych w agencji reklamowej materiałów reklamowych (ulotki, foldery) oraz papieru firmowego rozdawanych klientom przy kasach, na targach itd.? Materiały te traktuję jako promocyjno-reklamowe, związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie opodatkowuję VAT należnym.

Działalność opodatkowana: Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik nabywający materiały reklamowe oraz papier firmowy może zatem odliczyć podatek VAT naliczony, ponieważ zakupy te są pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek między nabywanymi towarami i usługami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni (por. na przykład wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2002 r., sygn. akt III SA 7776/98, niepubl.). W przypadku podatników prowadzących działalność opodatkowaną nabycie towarów i usług na cele reklamowe i reprezentacyjne stanowi typową sytuację, w której nabywane towary i usługi są związane pośrednio z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. W konsekwencji nabycia te uprawniają do odliczenia.
Dodatkową podstawę odliczenia stanowi w omawianym przypadku przepis art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT, który umożliwia odliczenie przy nabyciu towarów i usług dotyczących czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3–7 ustawy, a więc związanych z przekazaniem drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.
Mając to na uwadze należy stwierdzić, że możecie Państwo odliczyć podatek VAT zarówno od nabywanych materiałów reklamowych (ulotek, folderów), jak i papieru firmowego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•   ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama