REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy samo złożenie VAT-R uprawnia do odliczenia podatku naliczonego

REKLAMA

Mam zamiar zarejestrować się jako podatnik VAT. Proszę o potwierdzenie, czy złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-R i wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 152 zł powoduje, że od następnego dnia mogę odliczać podatek z faktur zakupu oraz wystawiać faktury jak podatnik podatku od towarów i usług. Proszę o potwierdzenie mojego stanowiska, ponieważ słyszałem też odmienne poglądy.
Decyzja VAT-5: Samo złożenie we właściwym urzędzie skarbowym formularza VAT-R i wniesienie opłaty rejestracyjnej na konto urzędu gminy nie daje prawa do odliczania podatku VAT naliczonego ani też nie zmienia statusu zwykłego podmiotu prowadzącego działalność na czynnego podatnika podatku VAT. Podmiot, który zarejestrował się jako podatnik VAT, musi poczekać na otrzymanie decyzji VAT-5 potwierdzającej rejestrację i dopiero od tego momentu wstępuje on we wszystkie prawa i obowiązki podatnika VAT. Od tego momentu ma także prawo wystawiać faktury i odliczać podatek VAT naliczony.
Pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dopuszczano możliwość odliczania podatku VAT naliczonego od następnego dnia po dniu, w którym podatnik dokonał rejestracji w zakresie podatku VAT, składając zgłoszenie rejestracyjne w urzędzie skarbowym i wnosząc opłatę rejestracyjną. Przez okres oczekiwania na decyzję potwierdzającą rejestrację posługiwał się on numerem REGON jako tymczasowym numerem NIP, ponieważ zezwalały na to przepisy. Na wystawianych fakturach również posługiwał się w tym czasie numerem REGON i takie faktury stanowiły dokument uprawniający do odliczenia.
Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług ewidentnie wskazują, że prawo wystawiania faktur i odliczania podatku naliczonego mają tylko ci podatnicy, którzy legitymują się prawidłowo nadanym przez właściwy urząd skarbowy numerem NIP. Wynika on z decyzji VAT-5, stanowiącej potwierdzenie dokonania rejestracji na potrzeby podatku VAT.
Faktura VAT z numerem REGON, niezawierająca numeru NIP, nie stanowi dokumentu, na podstawie którego można dokonać odliczenia podatku VAT.
Na gruncie podatku od towarów i usług funkcjonowały dotąd dwa poglądy dotyczące momentu nabycia prawa do odliczania VAT przez podmioty, które dokonały rejestracji w tym zakresie. Zostały one potwierdzone również przez organy podatkowe, w wydawanych przez nie interpretacjach podatkowych.
Pierwszy z nich, na który powołuje się również Czytelnik, wskazuje, że podmiot dokonujący zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R, staje się podatnikiem podatku VAT od następnego dnia po złożeniu tego wniosku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W konsekwencji ma on również pełne prawo do odliczania podatku VAT naliczonego i wystawiania faktur od momentu, kiedy stał się tym podatnikiem.
Stanowisko takie potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w postanowieniu z 13 kwietnia 2005 r. (nr US40/VAT/I/772/2005/ /ADB) oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławcu w piśmie z 29 listopada 2004 r. (nr US-VII-443/69/04), w którym czytamy, że datę rejestracji podmiotu na potrzeby podatku od towarów i usług wyznacza dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, a nie dzień otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na druku VAT-5. Potwierdzenie takie nie ma charakteru konstytutywnego dla nabycia statusu podatnika podatku VAT. Od momentu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT: czynnym lub zwolnionym.
Podatnik VAT czynny od dnia rejestracji ma prawo do pomniejszenia podatku należnego ze sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony od dokonanych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96.
Podmioty posiadające status czynnego podatnika VAT mają prawo odliczania podatku VAT związanego z wykonywaną przez nie działalnością gospodarczą.
Natomiast zgodnie z drugim stanowiskiem podatnikiem podatku VAT dany podmiot staje się dopiero w momencie otrzymania decyzji potwierdzającej dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-5. W decyzji tej naczelnik urzędu skarbowego nadaje również numer identyfikacji podatkowej NIP, bez którego wystawiane faktury VAT nie stanowią podstawy do odliczenia.
Zaprezentowane stanowisko potwierdził Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 5 maja 2005 r. (nr 1471/NUR2/443-118/05/PD). W uzasadnieniu czytamy, że uprawnienie do obniżenia podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje stronie stosownie do art. 88 ust. 4 w zw. z art. 96 ust. 4 tej ustawy od dnia potwierdzenia przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego (na formularzu VAT-5) faktu zarejestrowania jej jako podatnika VAT czynnego na podstawie złożonego przez nią zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R).
Przykład
3 października 2005 r. spółka z o.o. złożyła do urzędu skarbowego wniosek o zarejestrowanie w zakresie podatku VAT. Tego samego dnia wniosła również w kasie urzędu gminy opłatę skarbową w wysokości 152 zł. Naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję potwierdzającą rejestrację 10 października. Spółce została ona doręczona 12 października. Od 12 października spółka nabyła zatem pełne prawa i obowiązki przewidziane przez przepisy prawa dla czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Oczywiście od tego dnia ma też prawo wystawiać faktury z nadanym w decyzji numerem NIP i odliczać podatek VAT naliczony.
Podsumowując, należy stwierdzić, że podatnik, który dokonał rejestracji w zakresie podatku VAT na druku VAT-R, ma prawo do odliczania i naliczania podatku VAT dopiero od momentu uzyskania potwierdzenia dokonanej rejestracji w decyzji VAT-5.
Każdy podatnik, który dokonuje jakichkolwiek zakupów, które następnie będą związane z wykonywaną przez niego opodatkowaną działalnością gospodarczą, powinien mieć na uwadze fakt, że aby odliczać podatek naliczony, musi posiadać potwierdzenie rejestracji w decyzji VAT-5. Jest to o tyle istotne, że na takie potwierdzenie podatnicy muszą czasami czekać około miesiąca. Należy więc tak zaplanować sobie działania w tym zakresie, aby nie narazić się na jakiekolwiek negatywne konsekwencje.
Również aby wystawiać faktury VAT, podmiot musi posiadać status czynnego podatnika VAT. Brak potwierdzenia i numeru NIP nie uprawnia do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez takiego sprzedawcę. W takiej sytuacji kontrahent – nabywca, który tego dokona, naraża się na poważne konsekwencje ze strony organów podatkowych.
Ewa Michalak
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA