| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wynagrodzenia członka zarządu mającego miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii

Jak opodatkować wynagrodzenia członka zarządu mającego miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii

Czy od wynagrodzeń za funkcję w zarządzie spółki z o.o. z siedzibą w Polsce, otrzymywanych przez członka zarządu zamieszkałego w Wielkiej Brytanii, pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu? Czy istnieje możliwość niepobierania podatku?

RADA
Tak, od wynagrodzeń wypłacanych przez spółkę mającą siedzibę w Polsce osobie mającej miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii należy pobrać podatek w wysokości 20%. Nie ma możliwości niepobierania tego podatku w Polsce.
UZASADNIENIE
Wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej albo radzie zarządzającej spółki, mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Wielką Brytanią).
A zatem wynagrodzenia członka zarządu, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii osiąga z tytułu członkostwa w zarządzie spółki w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce. Użycie słowa „mogą” nie oznacza, że strony mają prawo wyboru miejsca opodatkowania, lecz prawo do opodatkowania tych dochodów w Polsce.
W Polsce przychody te są zaliczane do źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Podatek dochodowy od tych przychodów nierezydentów pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 updof). A zatem nierezydent otrzyma netto kwotę pomniejszoną o pobrany w Polsce podatek. Spółka z o.o. jako płatnik jest obowiązana pobrać ten zryczałtowany podatek dochodowy (art. 41 ust. 4 updof) i przekazać go w terminie do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek), na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według jej siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje (PIT-8A).
Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym spółka jest obowiązana przesłać członkowi zarządu mającemu miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje o wysokości przychodu (IFT-1/IFT-1R) – art. 42 ust. 2 pkt 2 updof.
Gdy nierezydent złoży pisemny wniosek o przesłanie tej informacji we wcześniejszym terminie, spółka na podstawie art. 42 ust. 4 updof, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązana do sporządzenia i przesłania tej imiennej informacji (IFT-1/IFT-1R) nierezydentowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

• art. 16 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych – Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20
• art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK