REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeprowadzać kalkulację kosztów procesów

REKLAMA

Jestem początkującym księgowym, pracuję w dużym przedsiębiorstwie działającym w branży spożywczej. Produkujemy na zapas kilka jednorodnych produktów, które następnie są sprzedawane do kilkudziesięciu klientów hurtowych. Jak w przypadku jednorodnego produktu należy przeprowadzać procesową kalkulację kosztów?
RADA
Podczas przeprowadzania kalkulacji kosztów procesów punktem gromadzenia ponoszonych kosztów jest właśnie proces. Oznacza to, że koszty materiałów i robocizny będą przypisane do określonego procesu, z którym są związane. Przykład przeprowadzania procesowej kalkulacji – w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Procesowa kalkulacja kosztów zyskuje w polskich firmach coraz więcej zwolenników. Ma ona zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach, w których prowadzi się wiele procesów produkcyjnych, przy czym produkcja z jednego procesu stanowi nakład do następnego procesu. I taki obieg powtarza się aż do chwili powstania ostatecznego produktu. Kalkulacja procesowa kosztów jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym, chemicznym lub browarniczym. Końcowy produkt jest zazwyczaj jednorodny (tzn. wszystkie jednostki są identyczne i nie można ich pomiędzy sobą rozróżnić) i jest zwykle produkowany na zapas, z którego sprzedaje się go klientom.
Przykład
We wrześniu 2005 r. przedsiębiorstwo produkcyjne BMC poniosło następujące koszty w związku z każdym z trzech procesów (tabela 1). Ilości nakładu i produkcji były takie jak w tabeli 2.
Tabela 1. Koszty procesów
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 2. Ilości nakładu i produkcji
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przedstawione w tabeli 2 ilości nakładu produkcyjnego nie obejmują produkcji z poprzedniego procesu. Produkcja z procesu 1 jest przenoszona do procesu 2, którego produkcja jest z kolei przenoszona do procesu 3. Po przejściu przez ten ostatni proces powstaje produkt końcowy. Rachunek procesu będzie wyglądał jak w tabeli 3.
Tabela 3. Rachunek kosztów procesu
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Warto zwrócić uwagę na wygląd rachunku kosztów procesu. Prezentuje się on jak rachunek księgi głównej z wpisami debetowymi i kredytowymi („Wn” i „Ma”), lecz różni się od rachunków księgi głównej w rachunkowości finansowej, ponieważ zawiera inne kolumny. Po stronie debetu znajduje się kolumna na ilość oraz na wartość, a po stronie kredytu obok kolumny na ilość znajduje się kolumna przeznaczona na koszt jednostkowy. Wartość na jednostkę produkcji jest obliczana przez podzielenie kosztu przez liczbę jednostek.
Podczas przygotowywania rachunków procesu ważne jest, aby kolumnę ilości wypełniać i bilansować jako pierwszą, przed próbą wyceny jednostek. Warto również zauważyć, że łączny koszt procesu 1 został przypisany do produkcji z tego procesu, a następnie przeniesiony do procesu 2. Procedura ta została powtórzona w procesie 2. W procesie 3 produkcję stanowią ukończone produkty.

Renata Woźniak
specjalista z zakresu finansów i ubezpieczeń


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA