REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od dochodu można odliczyć podwójną liczbę diet

REKLAMA

W ciągu roku podejmuję pracę w kilku państwach Unii Europejskiej. Czy podczas obliczania podatku w Polsce można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne płacone np. w Anglii? Czy podatnicy, którzy pracują za granicą, a konkretnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii, mogą odliczyć sobie podwójną dietę, np. 2 x 30 diet dotyczących Anglii, jeśli w ciągu roku podatkowego pracowali w dwóch różnych miejscach pracy?
Ustawodawca zwolnił z opodatkowania dochody osiągnięte przez podatników poza granicami kraju, do wysokości stanowiącej iloczyn dni przepracowanych za granicą i diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, ograniczając jednocześnie ilość dni maksymalnie do 30. Zatem ustawodawca bardzo precyzyjnie określił ilość przepracowanych za granicą dni „wolnych od podatku”, nie uzależniając tej liczby od faktu podjęcia w trakcie roku podatkowego pracy w kilku państwach.
Chcąc odpowiedzieć na postawione przez czytelnika pytania, należy zacząć od określenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego u osób fizycznych pracujących poza granicami naszego kraju. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Jednak powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem, podpisanych przez Polskę z innymi krajami, umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zależności od danej umowy stosuje się jedną z dwóch metod rozliczeń podatku dochodowego: tzw. metodę wyłączenia lub metodę odliczenia. Metoda wyłączenia polega na zwolnieniu z opodatkowania w państwie zamieszkania dochodów osiąganych poza granicami kraju, jednak dochody te brane są pod uwagę przy ustaleniu właściwej stawki podatkowej dla dochodu uzyskanego w kraju. W przypadku umów, w których przyjęta jest ta metoda, np. umowa między Polską a Republiką Federalną Niemiec, obowiązek rozliczenia się w Polsce z podatku dochodowego wystąpi wyłącznie u podatników, którzy w danym roku podatkowym oprócz dochodów osiąganych w Niemczech osiągają także dochody w Polsce.
Druga stosowana metoda, tzw. metoda odliczania, polega na tym, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Metoda ta przyjęta jest m.in. w umowie między Polską a Wielką Brytanią. Tak więc w przypadku osiągania przez podatnika dochodów w Wielkiej Brytanii, po powrocie do Polski, podatnik ten ma obowiązek rozliczenia w Polsce osiągniętych tam dochodów.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, w przypadku podejmowania pracy w różnych krajach Unii Europejskiej, określone są w Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. (Dz.Urz. WE L 149 z 5.07.1971, s. 2 i nast. z późn. zm.) W treści art. 13 tego rozporządzenia zawarta jest generalna zasada, mówiąca, że pracownik, bez względu na miejsce zamieszkania czy siedzibę pracodawcy, podlega systemowi ubezpieczeń społecznych tego państwa, w którym wykonuje pracę. Jeśli chodzi o możliwość odliczenia od dochodu składek ubezpieczeniowych, polski ustawodawca w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT ograniczył tę możliwość jedynie do składek płaconych w Polsce.
Pomimo przedstawionych powyżej ograniczeń podatnik przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce może zastosować koszty uzyskania przychodu przewidziane dla stosunku pracy, które w 2005 r. wynoszą 102 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł. Ponadto podatnik może też skorzystać z pozostałych określonych w ustawie odliczeń od dochodu i podatku, a są to m.in. darowizny, wydatki na internet, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie własnej inwestycji mieszkaniowej czy wydatki na remont lub modernizację własnego domu lub mieszkania.

Marcin Biernacki, prezes zarządu firmy Biernacki Sp. z o.o. w Krakowie

Not. EM


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA