REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od dochodu można odliczyć podwójną liczbę diet

REKLAMA

W ciągu roku podejmuję pracę w kilku państwach Unii Europejskiej. Czy podczas obliczania podatku w Polsce można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne płacone np. w Anglii? Czy podatnicy, którzy pracują za granicą, a konkretnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii, mogą odliczyć sobie podwójną dietę, np. 2 x 30 diet dotyczących Anglii, jeśli w ciągu roku podatkowego pracowali w dwóch różnych miejscach pracy?
Ustawodawca zwolnił z opodatkowania dochody osiągnięte przez podatników poza granicami kraju, do wysokości stanowiącej iloczyn dni przepracowanych za granicą i diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, ograniczając jednocześnie ilość dni maksymalnie do 30. Zatem ustawodawca bardzo precyzyjnie określił ilość przepracowanych za granicą dni „wolnych od podatku”, nie uzależniając tej liczby od faktu podjęcia w trakcie roku podatkowego pracy w kilku państwach.
Chcąc odpowiedzieć na postawione przez czytelnika pytania, należy zacząć od określenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego u osób fizycznych pracujących poza granicami naszego kraju. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Jednak powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem, podpisanych przez Polskę z innymi krajami, umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zależności od danej umowy stosuje się jedną z dwóch metod rozliczeń podatku dochodowego: tzw. metodę wyłączenia lub metodę odliczenia. Metoda wyłączenia polega na zwolnieniu z opodatkowania w państwie zamieszkania dochodów osiąganych poza granicami kraju, jednak dochody te brane są pod uwagę przy ustaleniu właściwej stawki podatkowej dla dochodu uzyskanego w kraju. W przypadku umów, w których przyjęta jest ta metoda, np. umowa między Polską a Republiką Federalną Niemiec, obowiązek rozliczenia się w Polsce z podatku dochodowego wystąpi wyłącznie u podatników, którzy w danym roku podatkowym oprócz dochodów osiąganych w Niemczech osiągają także dochody w Polsce.
Druga stosowana metoda, tzw. metoda odliczania, polega na tym, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Metoda ta przyjęta jest m.in. w umowie między Polską a Wielką Brytanią. Tak więc w przypadku osiągania przez podatnika dochodów w Wielkiej Brytanii, po powrocie do Polski, podatnik ten ma obowiązek rozliczenia w Polsce osiągniętych tam dochodów.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, w przypadku podejmowania pracy w różnych krajach Unii Europejskiej, określone są w Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. (Dz.Urz. WE L 149 z 5.07.1971, s. 2 i nast. z późn. zm.) W treści art. 13 tego rozporządzenia zawarta jest generalna zasada, mówiąca, że pracownik, bez względu na miejsce zamieszkania czy siedzibę pracodawcy, podlega systemowi ubezpieczeń społecznych tego państwa, w którym wykonuje pracę. Jeśli chodzi o możliwość odliczenia od dochodu składek ubezpieczeniowych, polski ustawodawca w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT ograniczył tę możliwość jedynie do składek płaconych w Polsce.
Pomimo przedstawionych powyżej ograniczeń podatnik przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce może zastosować koszty uzyskania przychodu przewidziane dla stosunku pracy, które w 2005 r. wynoszą 102 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł. Ponadto podatnik może też skorzystać z pozostałych określonych w ustawie odliczeń od dochodu i podatku, a są to m.in. darowizny, wydatki na internet, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie własnej inwestycji mieszkaniowej czy wydatki na remont lub modernizację własnego domu lub mieszkania.

Marcin Biernacki, prezes zarządu firmy Biernacki Sp. z o.o. w Krakowie

Not. EM


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja napotkała liczne trudności, co spowolniło proces legislacyjny. Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

REKLAMA

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorkowym komunikacie, że w grudniu przedsiębiorcy złożyli już ponad 46,9 tys. wniosków na styczeń 2025 r.

Faktura korygująca: jak długo można ją wystawić. Kiedy mija 5-letnie przedawnienie?

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA

Kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej. Ulga na zakup kasy: warunki i zasady zwrotu pieniędzy

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną podlega takim samym regułom rozliczania VAT jak każdy inny podatnik. Dlatego może być zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży na kasie, nawet jeśli działalność nierejestrowana korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, to powinna nabyć kasę i rozpocząć ewidencjonowanie w określonych przepisami terminach. Jeśli dochowa wszystkich wymienionych w przepisach warunków, będzie mogła skorzystać z ulgi na zakup kasy online.

Brak NIP na paragonie fiskalnym. Czy można to uzupełnić i wystawić nabywcy fakturę do paragonu?

Podatnik omyłkowo zaewidencjonował sprzedaż na kasie fiskalnej i wydał nabywcy paragon bez numeru NIP. Czy sprzedawca jest uprawniony zaewidencjonować tę pomyłkę w rejestrze korekt? Czy będzie mógł wystawić fakturę VAT z numerem NIP kontrahenta? 

REKLAMA