Czy skorygować podatek od niezgłoszonej nieruchomości
REKLAMA
Jak przewidują przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w ustawie. Konkretyzację obowiązku podatkowego stanowi zobowiązanie podatkowe, czyli wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie do zapłacenia podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Przepisy Ordynacji podatkowej określają dwa sposoby powstawania zobowiązań podatkowych, odpowiednio z dniem:
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.) obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jak przewiduje ust. 2 tego artykułu – jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Zgodnie z postanowieniami art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby prawne będące właścicielami nieruchomości lub posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych.
Na spółce posiadającej nieruchomość, na podstawie któregokolwiek z wyżej wymienionych tytułów prawnych, ciążyć będzie obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości. Jeżeli więc spółka sama wybudowała daną nieruchomość, wówczas obowiązek podatkowy powstał z dniem 1 stycznia roku następnego po roku, w którym budowę zakończono lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Dokładnego określenia terminu zakończenia budowy można dokonać na podstawie odpowiednich przepisów prawa budowlanego.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na osoby fizyczne obowiązek złożenia organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych zawierających niezbędne informacje do wymiaru podatku od nieruchomości. Osoby prawne dokonują zgłoszenia nieruchomości dla potrzeb podatku od nieruchomości z momentem złożenia właściwemu organowi deklaracji podatkowej. Ponadto każda osoba prawna ma obowiązek wpłacać obliczony w deklaracji podatek bez wezwania w terminie do 15. dnia każdego miesiąca. Jeżeli więc nie został ujawniony przez spółkę fakt zakończenia budowy nieruchomości lub rozpoczęcie jej użytkowania, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstał z dniem 1 stycznia roku następnego. W omawianym przypadku spółka nie ujawniła faktu zakończenia budowy lub rozpoczęcia użytkowania nieruchomości w opisany powyżej sposób. Spółka ma zamiar dopiero ujawnić nieruchomość dla celów podatkowych. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstał z dniem 1 stycznia roku następującego po roku zakończenia budowy nieruchomości oraz rozpoczęcia użytkowania nieruchomości lub jej części.
Jeżeli na skutek niezgłoszenia nieruchomości spółka nie składała deklaracji ani nie wpłacała należnego podatku, należy złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić zaległość podatkową wraz z odsetkami. Gdy podatnik pomimo takiego obowiązku nie złoży korekty deklaracji, a organ podatkowy wykryje nieprawidłowości, to zostaje wszczęte postępowanie, którego rezultatem będzie wydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Not. ŁZ
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat